"> Na kolacji poprzedzającej szczyt ONZ doszło do krótkiej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - wiadomosci.com

Na kolacji poprzedzającej szczyt ONZ doszło do krótkiej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Na kolacji poprzedzającej szczyt ONZ doszło do krótkiej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że przy okazji kolacji poprzedzającej szczyt ONZ w Nowym Jorku wydanej przez prezydenta USA, doszło do krótkiej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Według ministra Szczerskiego prezydenci dobrze wspominali swoje niedawne spotkanie w Białym Domu.

„Wzajemnie sobie dziękowali za te rozmowy i za atmosferę zaufania i osobistej sympatii, która im towarzyszyła. Tak więc to było dobre wspomnienie niedawnej rozmowy” – powiedział Szczerski. Minister dodał, że prezydent Trump powiedział prezydentowi Dudzie, iż liczy na dyskusję w Radzie Bezpieczeństwa i na polski głos w debacie na temat nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Krzysztof Szczerski ocenił, że nieformalna rozmowa prezydentów Dudy i Trumpa oznacza podtrzymanie kontaktu i rozmów z Waszyngtonu. Szef gabinetu prezydenta poinformował również, że na marginesie szczytu ONZ Andrzej Duda rozmawiał także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

„Prezydent Poroszenko zdał relację z dzisiejszego stanu spraw na Ukrainie i poprosił go o wsparcie procesów reformy na Ukrainie a także dziękował prezydentowi Dudzie za słowa jakie wypowiedział na spotkaniu z prezydentem Trumpem – i o Nord Stream 2 i o konieczności odbudowy suwerenności Ukrainy w pełnych granicach.

Dziś prezydent Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu debaty w ramach 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa. W programie polskiego prezydenta jest też udział w debacie na temat misji pokojowych. Prezydent Duda będzie mieć także serie spotkań dwustronnych, miedzy innymi z prezydentem Albanii, Królem Jordanii oraz prawdopodobnie z premierem Izraela i prezydentem Palestyny.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Nowy Jork /kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0