HomeKultura

Na greckiej wyspie Siros rozpoczyna się plener malarski polskich artystów

Na greckiej wyspie Siros rozpoczyna się plener malarski polskich artystów

Na greckiej wyspie Siros rozpoczyna się dziś plener malarski polskich artystów. Odbywa się on co dwa lata, a jego pomysłodawcą i organizatorem jest jezuita, ojciec Stanisław Głaz. W plenerze biorą udział zarówno znani malarze, jak i początkujący artyści.

Plenery malarskie na wyspie Siros na Cykladach organizowane są od trzydziestu lat. Malarka Małgorzata Zofia Maćkowiak, która uczestniczy w nich po raz trzeci, powiedziała Polskiemu Radiu, że są to wyjątkowe spotkania. „W ciągu trzydziestu lat przewinęło się przez nie około trzystu artystów z całej Polski” – powiedziała malarka. “Część osób zaznaczyła w swoich pracach wspomnienie z tego miejsca. Jest to dla nas wyjątkowe spotkanie w gorącym klimacie, w pięknych okolicznościach” – dodała Małgorzata Zofia Maćkowiak. Podkreśliła, że malarzy skupia wokół siebie ksiądz Stanisław Głaz, jezuita, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie. „Jest dla nas mentorem na czas pobytu w tym magicznym miejscu ” – dodała malarka.

Plenery odbywają się w miejscowości Posidonia w zabytkowej rezydencji, należącej do Kościoła. Malarka i ilustratorka Joanna Furgalińska, która kilkakrotnie w nich uczestniczyła, dodała, że najważniejsze jest łączenie różnych środowisk. „Takie spotkania powodują, że od nowa ładujemy baterie” – powiedziała malarka.

W tym roku w plenerze w dwóch turach, sierpniowej i wrześniowej, weźmie udział ponad 50 osób. Potem zostanie zorganizowana wystawa poplenerowa, która będzie prezentowana w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila/Ateny/mcm/mt/Siekaj

COMMENTS