15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Na Dominikanę możesz polecieć z Katowic!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kto nie boi się huraganów, 11-godzinnej podróży samolotem i ma na wakacje minimum 4 tys. złotych, może się pakować. Od 7 lipca z Pyrzowic samoloty na Dominikanę latają bez międzylądowania. To jedyne transatlantyckie połączenie z portów regionalnych w Polsce.

 

Egipt leci w dół, podobnie Turcja. Tunezja praktycznie nie istnieje. Z Polski latają tam latem 2016 może ze dwa samoloty, choć w poprzednich latach było ich kilkanaście – ocenił w czwartek, 7 lipca Marcin Dymnicki, prezes TUI Polska. TUI to obecnie, po Itace, drugie najchętniej wybierane przez turystów biuro podróży na Śląsku i w Zagłębiu. Dokąd zatem latają na wakacje w lato 2016 Polacy? Na przykład na Dominikanę. Właśnie tam 7 lipca 2016 punktualnie o godzinie 12 z Pyrzowic odleciał pierwszy szerokokadłubowy Boeing 767-300.

 

Na pokładzie miał ponad 270 pasażerów (może zabrać 285). Wśród nich byli nie tylko Polacy, ale i Czesi. W hali odlotów nowego, oddanego w czerwcu 2016 terminalu A, czekały na nich… palmy, leżaki i owocowe przekąski. Każdy mógł też podpisać się na specjalnej tablicy pamiątkowej, przygotowanej z okazji inauguracyjnego lotu. Boeing 767-300, który do Pyrzowic przyleciał z Warszawy już o 10.30, został powitany salutem wodnym. – Dominikana sprzedaje się naprawdę świetnie, również na sezon zimowy 2017 – przyznaje prezes Dymnicki. W tym roku TUI chce wysłać do Punta Cana 10 tys. pasażerów. W zeszłym roku było ich 5 tys. Zatem uruchomienie lotów na Dominikanę z Pyrzowic – to pierwszy w Polsce port regionalny z takimi lotami – ma skutkować podwojeniem wyniku.

577e34a17c454_p

 

W sumie zaś z lotniska w Pyrzowicach w 2015 wyleciało 53 tys. klientów TUI. Loty z Katowice Airport na Dominikanę w sezonie letnim, czyli do października, będą odbywać się raz w tygodniu (w czwartek wylot, w piątki – przylot). Od października też będą, choć rzadziej – raz na 10 dni. Ceny? O ofercie TUI są wakacje za 4 tys. zł, i takie za 12 tys. zł za osobę za tydzień – wszystko zależy od standardu hotelu na miejscu. Jak mówi o cenach na Karaibach prezes TUI, są „dobre”. To dlatego, że o ile zimą jest tam wielu turystów z Kanady czy USA, to akurat latem, ze względu na możliwość wystąpienia huraganów, panuje tam sezon niski.

 

Najlepszy termin na Karaiby to wiosna – dokładniej – czas od lutego do maja. Dominikana to opcja na dwa tygodnie urlopu, ze względu na podróż – lot Katowice – Dominikana trwa bowiem 11 godzin. Co jeśli jednak nie chcemy spędzić w samolocie tyle czasu, lub nie mamy tyle urlopu? – Hitem tego lata są też Bułgaria, Hiszpania i Portugalia – mówi prezes TUI Polska. Jeśli chodzi o Bułgarię, TUI w tym roku zanotowało wzrost rezerwacji o aż 200 procent. W przypadku Hiszpanii – o 50 proc. – Sytuacja jest taka, że biura podróży mają już kłopot ze znalezieniem tam dobrych hoteli – przyznaje Dymnicki.

 

Te tendencje potwierdza Polski Związek Organizatorów Turystyki. Wg ich raportu, w 2016 takie kierunki, jak Bułgaria i Hiszpania notują wzrosty o ok. 50 proc. wobec lata 2015. Ogromne wzrosty są także w przypadku Chorwacji – ponad 100 proc., Albanii, Emiratów Arabskich (ale to też ze względu na to, że kraje te wcześniej raczej nie były obecne w takich rankingach). Nie mówiąc już o polskim morzu – Polska w rankingu PZOT zanotowała wzrost o 150 proc.! Spadają zaś właśnie Egipt, Turcja czy Maroko. Jako że klienci odwrócili się od Turcji czy Egiptu, biura podróży rozglądają się za innymi kierunkami.

 

Już wiadomo, że od 2017 roku TUI planuje uruchomić loty Katowice – Kenia. Na razie lata tam z Warszawy. Swoje plany wobec Pyrzowic ma też linia Wizz Air, największy przewoźnik na naszym lotnisku. Prawdopodobnie w 2017 ogłosi stąd pięć nowych kierunków, m.in. loty do Lizbony, na Maltę i na południe Hiszpanii. Na razie od 2 sierpnia 2016 zaczyna loty do włoskiego Bari.

TS/aip, Fot. Dorota Niećko

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520