HomeŚwiat

Na COP25 w Madrycie o pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy

Na COP25 w Madrycie o pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy

Na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP25 w Madrycie jednym często poruszanych tematów w salach negocjacyjnych są lasy. Jak przypomina Monika Figaj z Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Klimatu, pochłaniają one dwutlenek węgla i bez nich nie da się osiągnąć celów porozumienia paryskiego. Delegaci rządowi z niemal 200 państw wypracowują wytyczne, które pozwolą wdrożyć właśnie to porozumienie.

Monika Figaj podkreśla, że lasom poświęcono już wiele dyskusji na szczycie, Zaznacza, że wiele państw uwzględnia je w swoich planach walki ze zmianami klimatu. Ministrowie środowiska poszczególnych państw prezentowali na jednym z paneli tematycznych, w jaki sposób lasy włączane są do krajowych celów redukcji emisji, a tym samym do realizacji celów porozumienia paryskiego. Dyskutowano też o doświadczeniach krajów związanych z pochłanianiem dwutlenku węgla przez lasy.

Monika Figaj przypomina, że w zeszłym roku na COP24 w Katowicach Polska przedstawiła deklarację leśną, którą do tej pory poparły 82 państwa i Unia Europejska. Ekspert podkreśla, że wskazuje ona wagę lasów w porozumieniu paryskim. “Deklaracja leśna przede wszystkim wzywa państwa, żeby podjęły działania, by zwiększyć pochłanianie, bo po prostu nie osiągniemy neutralności klimatycznej bez lasów” – wyjaśnia. Dodaje, że deklaracja mówi też o zachęcaniu środowisk naukowych do prowadzenia badań na temat pochłaniania przez lasy gazów cieplarnianych.
Neutralność klimatyczna oznacza maksymalne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenie pochłaniania tych emisji, na przykład poprzez sadzenie drzew.

W 2015 roku w Paryżu prawie 200 państw zobowiązało się do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopni Celsjusza – a w razie możliwości – 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/Madryt/jj

COMMENTS