HomePOLSKA

Na cmentarzach w Polsce odbywały się kwesty na renowacje grobów

Na cmentarzach w Polsce odbywały się kwesty na renowacje grobów

Dobiega końca dzień Wszystkich Świętych. Polacy tradycyjnie odwiedzali groby bliskich, składając na nich kwiaty i zostawiając zapalone znicze. Na wielu cmentarzach odbywały się kwesty na renowacje grobów.
Największa odbywała się na Starych Powązkach w Warszawie. Po podsumowaniu 41. zbiórki okazało się, że fundusz na rzecz renowacji grobów zostanie wsparty kwotą około 215 tysięcy złotych. Pieniądze zbierali ludzie kultury, polityki, strażacy i wolontariusze, w sumie 250 osób. Zbiórka była bardzo udana – mówi Marcin Święcicki przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa “W przeszłości zdarzało się, że zbieraliśmy ponad 250 tysięcy, ale zbiórka trwała 3, 4 dni. Teraz ze względu na układ kalendarza trwała 2 dni. Jesteśmy zadowoleni” – dodaje Święcicki. Za datki ma zostać odrestaurowana zabytkowa kaplica rodziny Epsteinów, 10 nagrobków na Starych Powązkach. Ma być także sfinansowane odnowienie i przeniesienie płyt pamiątkowych żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i Powstania Listopadowego. Przez 41 lat swojej działalności Komitet odnowił 1400 zabytkowych nagrobków.
Na najstarszej poznańskiej nekropolii – Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan zbierano na renowację grobów. Kwestę prowadzą przewodnicy z poznańskiego oddziału przewodników PTTK. W tym roku chcą zebrać datki na nagrobek Ksawerego Zakrzewskiego – to poznański lekarz, społecznik i współtwórca harcerstwa wielkopolskiego. Po raz 15. w Poznaniu zbierane były też pieniądze na ratowanie zabytkowego cmentarza na wileńskiej Rossie. Na poznańskich nekropoliach kwestują politycy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu. W tym roku z zebranych pieniędzy społeczny komitet “Poznaniacy Rossie” ma odnowić grób Edwarda Lewałt-Jezierskiego. Inicjatorzy akcji mówią, że cieszy się ona przychylnością władz litewskich.
Kwesta była też prowadzona w Lublinie. Zbierano na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków bardzo starego cmentarza przy ulicy Lipowej. W ubiegłym roku zebrano ponad 88 tysięcy złotych. W rezultacie prowadzonych od 28 lat kwest udało się wyremontować łącznie ponad 250 zabytkowych nagrobków.
Już po raz 25. znani radomianie prowadzili kwestę na najstarszej, bo liczącej ponad 200 lat, nekropolii w mieście. Zebrane dotąd pieniądze pozwoliły uratować przed całkowitym zniszczeniem kilkanaście niezwykle cennych nagrobków. Przez dwadzieścia lat na renowację zabytkowych pomników przeznaczono ponad pół miliona złotych, ale potrzeby wciąż są ogromne. Na liście jest około 300 grobów, które natychmiast wymagają prac konserwatorskich.
Górale i zakopiańczycy kwestowali pod Tatrami. Przed wejściem na Pęksowy Brzyzek trwała zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na legendarnym cmentarzy przy starym kościółku. Podczas ubiegłorocznej kwesty na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku zebrano 19,5 tysiąca złotych. Dzięki tym funduszom udało się zadbać o 26 nagrobków i 12 drewnianych krzyży. Skupiono na się tych opuszczonych i zaniedbanych w głębi cmentarza.
W Sandomierzu odbywała się 23. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Jak co roku organizuje ją Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Nekropolia była założona w 1792 roku. W ciągu ponad 20 letniej działalności społeczników odnowiono już około 100 zabytkowych nagrobków.
Zbiórka odbywała się też w Jarosławiu. Około 100 wolontariuszy kwestowało po raz 24. na rzecz Starego Cmentarza. Został on założony w 1784 roku, wcześniej niż Cmentarz Powązkowski w Warszawie, Łyczakowski we Lwowie czy Rakowicki w Krakowie.
Na grobie Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu kwiaty złożył dziś prezydent. “Tu na Wawelu jest grób pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki – ludzi, którzy byli ważni dla mnie osobiście i ważni byli dla Polski” – mówił Andrzej Duda.”To chyba naturalne, że jestem tutaj dzisiaj także i ja” – tłumaczył prezydent.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcz./vey/nyg

COMMENTS