"> Na Brooklynie ogłoszono stan zagrożenia dla zdrowia publicznego - wiadomosci.com

Na Brooklynie ogłoszono stan zagrożenia dla zdrowia publicznego

Na Brooklynie ogłoszono stan zagrożenia dla zdrowia publicznego

– Chcę, żeby wszyscy zrozumieli, że sytuacja jest poważna, a choroba szybko się rozprzestrzenia – przekonywał burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio podczas konferencji prasowej dotyczącej największej od niemal trzech dekad fali zachorowań na odrę. Osobom, które nie przejdą szczepień MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) może grozić do 1 tys. dolarów grzywny. W marcu stan wyjątkowy z powodu odry ogłosiły władze hrabstwa Rockland w stanie Nowy Jork.

Tak wielu przypadków odry w Nowym Jorku nie notowano od 1991 roku. Większość chorych stanowią osoby niepełnoletnie pochodzące głównie ze środowisk radykalnie ortodoksyjnych, zlokalizowanych w dzielnicy Williamsburg na Brookynie. Obecnie na 285 potwierdzonych przypadków odry na tym terenie 21 osób jest hospitalizowanych a 5 przebywa na oddziale intensywnej terapii (do tej pory w 19 stanach USA doszło w sumie do 465 zachorowań na odrę).

Tysiąc dolarów grzywny za brak szczepień MMR

Władze mają problem nie tylko z antyszczepionkowcami, ale i grupami wyznaniowymi (zgromadzonymi wokół ultrakonserwatywnych społeczności chasydów), które odmawiają szczepień przeciwko odrze. Ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań władze miasta zdecydowały o ogłoszeniu stanu zagrożenia dla zdrowia publicznego i wprowadzeniu obowiązkowych szczepień MMR. Każdy mieszkaniec wyznaczonych obszarów Brooklynu, który nie był wcześniej szczepiony przeciwko odrze, musi poddać się szczepieniom w ciągu najbliższych 2 dni (48 godzin). W razie odmowy może zostać na niego nałożona kara grzywny do 1 tys. dolarów.

Najwięcej przypadków odry od niemal 3 dekad

Wcześniejsze rozwiązania wprowadzone w celu ograniczenia skali zachorowań na odrę (m.in. zakaz uczęszczania do szkół publicznych dla niezaszczepionych dzieci) okazały się nieskuteczne, dlatego teraz zdecydowano się na wprowadzenie ostrzejszych środków zapobiegających rozwojowi tej choroby. Zapewniono też, że szkoły talmudyczne (jesziwy), które nie zastosowały się do zaleceń dotyczących obowiązkowych szczepień MMR, mogą ponieść kary finansowe lub nawet zostać czasowo zamknięte. Władzom zależy na czasie m.in. ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się odry podczas spędzanego w gronie rodzinnym święta Pesach (wypadającego podobnie jak Wielkanoc).

Służby medyczne mają zająć się sprawdzaniem, czy mieszkańcy wskazanych terenów mieli kontakt z chorymi na odrę. Rodzice dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia muszą przedstawić dokumentację medyczną potwierdzającą przyjęcie szczepionki MMR. W marcu podobny problem miały władze hrabstwa Rockland w stanie Nowy Jork, które ze względu na 153 potwierdzone przypadki odry ogłosiły stan wyjątkowy i zakazały przebywania w miejscach publicznych przez 30 dni osobom, które nie zostały zaszczepione przeciwko odrze (sąd ostatecznie zniósł jednak ten zakaz). Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, która może powodować poważne powikłania (od zapalenia płuc po obrzęk mózgu).

Najszybciej przenosi się drogą kropelkową, ale łatwo rozprzestrzenia się także przy braku odpowiedniej dbałości o higienę. Każdy nosiciel wirusa odry może zarazić przeciętnie od 15 do 20 osób z najbliższego otoczenia. Gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w ostatnich latach odnotowano również w krajach należących do Unii Europejskiej.

 

Red. AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0