14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

„Muzyka spod ziemi”. Muzyczna Barbórka 320 metrów pod ziemią w Zabrzu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Muzyka spod ziemi – to sposób, w jaki w niedzielę będzie obchodzona Barbórka w zrewitalizowanej, przekształconej w muzeum kopalni węgla kamiennego Guido w Zabrzu. Pod patronatem Programu Trzeciego Polskiego Radia w usytuowanej 320 metrów pod ziemią sali koncertowej zagra światowej sławy brytyjski zespół Public Service Broadcasting. Będzie go można wysłuchać na antenie radiowej Trójki.
Występ uświetni górnicze święto i zarazem 10. rocznicę istnienia Kopalni Guido jako samodzielnej instytucji kultury Miasta Zabrze i województwa śląskiego. Miejsce, które staje się wizytówką kulturalną Śląska, to zamknięta w latach 90. kopalnia węgla kamiennego. Zrewitalizowana dostała nowe życie. Prócz tras turystycznych na głębokości ponad 300 metrów pod ziemią powstała strefa kultury, biznesu i rozrywki. „Strefę K8” tworzy kompleks czterech komór, które kiedyś były pomieszczeniami technicznymi. Teraz służą między innymi jako pub, sala konferencyjna, kino, sala koncertowa, teatralna, kawiarnia.
Projektanci tego miejsca podkreślają, że znakomite warunki akustyczne sali koncertowej, dzięki którym miejsce przyciąga artystów polskich i zagranicznych, to efekt ich zwycięskiej walki z niesprzyjającymi warunkami. W tym najgłębiej położonym miejscu koncertowym na naszym kontynencie grali między innymi Nigel Kennedy, Fish z zespołu Marillion i rockowe trio SBB. Tu także koncerty prowadził Krzysztof Penderecki. Dziś otworzy się ono wieczorem dla brytyjskiego zespołu Public Service Broadcasting. Wybór tego właśnie wykonawcy na barbórkowy koncert jest nieprzypadkowy.
Wprawdzie ukrywający się pod pseudonimem J. Willgoose, Esq. wokalista i gitarzysta Public Service Broadcasting odżegnuje się od związków z górnictwem, jednak złożone z multiinstrumentalistów brytyjskie trio porusza w swojej twórczości ten temat. Kopalnie południowej Walii były inspiracją wydanego w lipcu bieżącego roku albumu „Every Valley”. Wokalista tłumaczy, że ”wciągnęła go historia [regionu]”. Swoją płytą zespół opowiada o porzuconych i zaniedbanych społecznościach.
Podziemny koncert Public Service Broadcasting rozpocznie się o godzinie 19:05. Będzie transmitowany w Radiowej Trójce.
Od czwartku Program 3 Polskiego Radia szeroko przedstawia wydarzenie i jego niecodzienne miejsce, opowiadając między innymi o podziemnej sali koncertowej w kopalni. Bezpośrednio przed koncertem Trójka w audycji „Trzecia Strona Medalu” podsumowującej wydarzenia sportowe minionego tygodnia przedstawi sportowe oblicze Zabrza – klub Górnik – jego historię i obecne sukcesy. Na jutro radiowy Program Trzeci zaplanował w porannym paśmie relację z koncertu Public Service Broadcasting.
Założone w 2010 roku trio dwa lata temu znalazło się wśród wykonawców, których płyty są najlepiej sprzedającymi się albumami w Wielkiej Brytanii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR, PR3, kopalniaguido.pl/jl/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520