HomeKultura

Muzyczne Retro Kino: Co tydzień odrestaurowany cyfrowo przedwojenny film

Muzyczne Retro Kino: Co tydzień odrestaurowany cyfrowo przedwojenny film

“Niepodległa. Miejsce spotkań” i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają na Muzyczne Retro Kino. Co tydzień widzowie będą mogli obejrzeć odrestaurowane cyfrowo przedwojenne kino dźwiękowe oraz filmy nieme, którym towarzyszyć będzie specjalnie napisana do nich muzyka.

Pierwszy pokaz już wieczorem (godzina 21.00). Na początek “Bestia/The Polish dancer” ze słynną Polą Negri. Film jest jedynym zachowanym filmem Negri z jej pierwszego, polskiego okresu kariery. Jest to film niemy, ale autorską muzykę do niego skomponował Włodek Pawlik, kompozytor i pianista.

Ponadto widzowie będą mogli obejrzeć awangardowy reportaż dokumentalny z 1932 roku “Dziś mamy bal”. W kolejne soboty do tańca zapraszać będą największe polskie gwiazdy kina przedwojennego: “Księżna Łowicka”, “Dwie Joasie”, “Dziewczyna szuka miłości”, “Córka generała Pankratowa”, “Doktór Murek”.

Pokazy, w kawiarnianym ogródku “Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich poprzedzi krótka prelekcja specjalisty FINA. Wstęp na wszystkie pokazy muzycznego retro kina jest bezpłatny. Widzowie powinni pamiętać o obowiązujących ograniczeniach zapewniających wszystkim bezpieczeństwo w związku z epidemią koronawirusa.

Przedwojenne produkcje pochodzą z projektu Nitrofilm, w ramach którego FINA wyszukuje w archiwach kopie filmowe najstarszej generacji, zapisane na taśmach nitro. Te najcenniejsze zbiory zostają poddane digitalizacji i kompleksowej rekonstrukcji cyfrowej.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/

COMMENTS