8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Muzeum Holokaustu w Illinois – Spotkanie z autorem książki o Witoldzie Pileckim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

CHICAGO: (in.wł) W Muzeum Holokaustu w Skokie odbyłą się prezentacja książki o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, pt. „Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”. (The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz).

W czwartek wieczorem, 23 stycznia, 2020 roku odbyło się spotkanie z Jackiem Fairweatherem, autorem książki w Muzeum Holokaustu w Skokie. Widownia była wypełniona do ostatniego miejsca. Wiele osób wśród uczestników, to osoby, które utracily swoich bliskich, czasami całe rodziny w czasie Holokaustu. Sponsorami tego spotkania było Muzeum Holokaustu, Piotr Janicki, Konsul Generalny RP w Chicago oraz Kongres Poloniii Amerykańskiej na stan Illinois.

Uczestników spotkania powitała Kelley Hayes Szaney, odpowiadająca za edukację w Muzeum Holokaustu.

Konsul Piotr Janicki opowiadał o wydarzeniach związanych z 75. Rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Aschwitz, Birkenau i wielu wydarzeniach związanych z przekazywaniem wiarygodnych faktów związanych z Holokaustem. Tak, aby nigdy nie doszło do podobnych tragedii.

Jack Fairweather, autor jest byłym korespondentem wojennym największych amerykańskich gazet. Był w Iraku i w innych rejonach walk. Jest z pochodzenia Walijczykiem, mieszka na wschodzie USA.  Autora zafascynowała historia i postać rotmistrza Pileckiego. Prowadzil przez 5. lat badania archiwalne z zespołem, który tłumaczył mu dokumenty archiwalne na język angielski. Odwiedził kilkakrotnie Polskę, spotkał się z rodziną Witolda Pileckiego i innymi świadkami wojennych wydarzń. Pilecki przec wiele dekad byl traktowany jako zdrajca. W rezultacie gigantycznej pracy archiwalnej powstała książka.

Pilecki był oficerem polskiego państwa podziemnego, który podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie.

Publikacja ukazala się w USA nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins. Jest dostępna w największych amerykańskich księgarniach, w tym sieci Barnes & Noble oraz na Amazonie. Po jego wykładzie można bylo nabyc jego książkę i uzyskać autograf. Zamierzeniem autora jest dotrzeć z historią o Witoldzie Pileckim do szerokiej opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych, w Anglii, w Polsce i w innych grupach językowych. Podróżował do Polski, prowadził badania archiwalne, jest zafascynowany polską kulturą. Zamierza przedstawić Pileckiego jako Polaka, zangażowanego wierzacego, jednocześnie troszczącego się o dramatyczne losy ludności żydowskiej i próbował ostrzegać innych przed zagrożeniami ze strony hitlerowskich Niemiec i planów masowego mordowania ludności polskiej, żydowskiej.

Autor chce pokazać jak ważną rolę odegrała Polska w walce o niepodległość i wyzwolenie Europy. Spotkania autorskie odbyły się w 2019 roku w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Chicago, Londynie. My uczestniczyliśmy w kolejnym spotkaniu w Muzeum Holokaustu, w Skokie, Illinois.

Dziękowaliśmy za jego zaangażowanie w pokazaniu polskiego bohatera, człowieka niezwykłej odwagi, jakim był Pilecki.

Pytałem autora o tłumaczenie na język polski. Trwają już prace nad tłumaczeniem na język polski. Polskie wydanie ma się ukazać w tym roku. Potem będą tłumaczenia na kilka innych języków. Amerykańska książka o Pileckim jest szeroko komentowana w najwiekszym amerykanskich mediach: TIME, dziennik NJT. Ma szanse na sukces w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wydało ją znane amerykańskie wydawnictwo i skierowana jest na tutejsszy rynek.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku na Kresach Wschodnich. Po rozpoczęciu II wojny światowej zaangażował się w działalność podziemną. Do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił w 1940 roku z własnej woli i za zgodą dowództwa. Spędził tam ponad dwa i pół roku, budował siatkę konspiracyjną, a w raportach dla podziemia informował o sytuacji w obozie i zagładzie Żydów.

Po ucieczce z Auschwitz Pilecki służył w kierownictwie Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Do kraju wrócił w 1945 roku jako wysłannik gen. Władysława Andersa, aby stworzyć siatkę wywiadowczą.

W 1947 roku został aresztowany przez włądza komunistycznej Polski. Był przez Urząd Bezpieczeństwa był torturowany i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Stracił życie w tragiczny sposób, ale jego postać wciąż fascynuje dziennikarzy, historyków, przeciętnych obywateli w Polsce, USA i na świecie.
W spotkaniu w Muzeum Holokaustu uczestniczyła spora grupa Polaków.

Muzeum Holokaustu będzie prowadzić bezpośrednia transmisję z uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncetracyjnego w Auschwitz, w dniu 27. Stycznia, 2020 roku.
Polecamy publikację Państwa uwadze.

Jacek Graca, Vice-Prezydent KPA-Illinois, byl jednym z przedstawicieli organizacji i pomagał w nawiązaniu współpracy z Muzeum Holokaustu w Illinois.

Tekst i Zdjęcia @ Andrzej Mikolajczyk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520