7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Musimy wiedzieć, co podpisujemy. Kara za zmianę operatora to średnio 500 zł.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sprzedawcy najczęściej obiecują obniżenie rachunków. Mówią też, że reprezentują dotychczasową firmę. A to nieprawda!

– Każdy z nas może stać się ofiarą nieuczciwych handlowców, którzy podczas wizyty w domu skorzystają z naszego roztargnienia lub niewiedzy i podsuną do podpisania umowę zawierającą inne zapisy niż te przedstawione w czasie rozmowy. Skutkiem może być np. niezamierzone zerwanie przez nas umowy z dotychczasowym operatorem i tym samym naliczenie przez niego kary umownej – ostrzegają w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Według informacji UKE, osoba, która pada ofiarą nieuczciwych handlowców, musi zapłacić karę umowną, która średnio wynosi aż 500 zł!

Dlatego też Urząd prowadzi szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną „Wiem, co podpisuję”. Jest ona skierowana przede wszystkim do Jeśli zdecydujemy się podpisać umowę np. z przedstawicielem firmy telekomunikacyjnej, a także energetycznej czy gazowej, który odwiedzi nas w domu, to zachowajmy szczególną ostrożność. Przede wszystkim sprawdźmy, z jakim operatorem czy firmą podpisujemy umowę. Poprośmy jej przedstawiciela, by podał swoje imię i nazwisko. Mamy pełne prawo żądać okazania identyfikatora firmowego bądź pisemnego upoważnienia do reprezentowania firmy. Zanim złożymy podpis, przeczytajmy lub przynajmniej pobieżnie zapoznajmy się z treścią umowy.

Zażądajmy też cennika i regulaminu usługi. Każda promocja ma swój regulamin oraz swój cennik. Na nich też dostrzeżemy, czy sprzedawca proponuje ofertę firmy, którą rzekomo reprezentuje. Dopytajmy, czy podpisanie umowy u tego handlowca oznacza dla nas zmianę operatora. Podpisanie umowy jest równoznaczne z oświadczeniem, że zapoznaliśmy się i akceptujemy warunki umowy, regulaminu i cennika. Dlatego jeśli nie rozumiemy jakiegoś zapisu umowy lub czegoś nie jesteśmy pewni, to nie podpisujmy. Gdy nie mamy wątpliwości i złożyliśmy podpis, dopilnujmy, aby przedstawiciel handlowy zostawił nam kopię zawartej umowy, regulaminu i cennika. Nie dajmy się zwieść, że dokumenty zostaną nam dostarczone w późniejszym terminie np. pocztą.

Mamy aż 14 dni na odstąpienie od umowy Jeżeli podpisaliśmy umowę poza lokalem przedsiębiorstwa (np. w domu) lub na odległość (np. za pośrednictwem kuriera czy przedstawiciela handlowego), zgodnie z przepisami ustawy o prawach konsumenta mamy prawo od niej odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia. Wystarczy, że wyślemy stosowne oświadczenie Małgorzata Wąsacz aipo odstąpieniu od umowy przed upływem 14 dni.

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520