HomeŚwiat

Murmańsk ogłosił 3-dniową żałobę po katastrofie lotniczej

Murmańsk ogłosił 3-dniową żałobę po katastrofie lotniczej

W obwodzie murmańskim Federacji Rosyjskiej, w związku z katastrofą lotniczą ogłoszono trzydniową żałobę. Wczoraj na lotnisku Szeremietiewo spłoną samolot lecący z Moskwy do Murmańska. Według oficjalnych danych życie straciło 41 osób, w tym dwoje dzieci i jeden z członków załogi. Katastrofę przeżyło 37 osób, z których 6 trafiło do moskiewskich szpitali.

Według specjalistów badających przyczyny katastrofy, w samolot SSJ-100 należący do rosyjskich linii Areofłot uderzył piorun. Uszkodzone zostały systemy elektroniczne. Eksperci, na których powołuje się agencja Interfax, poinformowali, że samolot podszedł do awaryjnego lądowania, nie wykonując procedury zrzucenia paliwa i z nadmierną prędkością. Uderzenie maszyny o pas startowy spowodowało pożar silników. Jak podało radio Echo Moskwy, ewakuacja pasażerów trwała około 50 – 55 sekund. -„Rodziny ofiar, a także ranni otrzymają finansowe wsparcie od administracji regionu murmańskiego” – poinformował Andriej Czibis z biura gubernatora. -„Każda rodzina otrzyma po milionie rubli, a osoby przebywające w szpitalach dostaną po 500 tysięcy” – oświadczył pracownik murmańskiej administracji. Schoj Superjet 100 to samolot rosyjskiej produkcji, eksploatowany od 2017 roku. Łącznie na świecie lata 186 tego typu maszyn. W 2012 roku maszyna SSJ-100 rozbiła się w Indonezji. Wtedy życie straciło 45 osób.

 

***

 

Uderzenie pioruna mogło być przyczyną katastrofy lotniczej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie – podała agencja Interfax. W niedzielę wieczorem samolot SSJ-100 rosyjskich linii lotniczych Aerofłot zapalił się podczas lądowania awaryjnego. W katastrofie życie straciło 41 osób. Rannych zostało kilkanaście osób, w tym sześć przebywa w szpitalach pod opieką lekarzy.

Według relacji świadków rosyjska maszyna tuż po starcie zaczęła zataczać kręgi, a następnie gwałtownie straciła wysokość. Jak twierdzi agencja Interfax w wyniku uderzenia pioruna doszło do uszkodzenia systemów elektronicznych. SSJ-100 zdaniem ekspertów, na których powołuje się radio Echo Moskwy podchodził do lądowania awaryjnego przeciążony i z nadmierną prędkością. Maszyna uderzyła o pas startowy i stanęła w płomieniach. Część pasażerów zablokowała korytarze ewakuacyjne, w panice próbując wydostać z luków swoje bagaże. Zdaniem agencji Interfax, to było jedną z przyczyn śmierci tak wielu osób. Rosyjskie służby nadzoru lotniczego zapowiedziały kontrolę systemów bezpieczeństwa na lotnisku Szeremietiewo oraz w liniach lotniczych Areofłot, do których należał samolot. Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy prowadzi Komitet Śledczy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dw

 COMMENTS