HomeCiekawostki

Mural Marka Perepeczki pojawił się na ścianie częstochowskiego bloku

Mural Marka Perepeczki pojawił się na ścianie częstochowskiego bloku

Mural Marka Perepeczki już prawie gotowy. Janosik pojawił się na ścianie częstochowskiego bloku. Marek Perepeczko ma już swoją ławeczkę w Częstochowie, którą odsłonięto w 2014 roku, w III Alei Najświętszej Maryi Panny. Mural to kolejny dowód na to, że mieszkańcy Częstochowy nie zapominają o swoich dawnych gwiazdach.

Najnowszy mural w Częstochowie przedstawia aktora w jego najbardziej znanej roli filmowej: Janosika. Mural powstaje blisko Teatru im. Adama Mickiewicz, którego Marek Perepeczko był dyrektorem w latach 1997-2003. Aktor zmarł w Częstochowie w 2005 roku.

Namalowanie muralu jest inicjatywą Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, do której należy blok. Autorem malunku jest częstochowski artysta Michał Błach, autor kilku murali w Częstochowie, min. Świtezianki, w osiedlu Trzech Wieszczów.

Marek Perepeczko ma już swoją ławeczkę w Częstochowie, którą odsłonięto w 2014 roku, w III Alei Najświętszej Maryi Panny. Aktor siedzi vis a vis poetki Haliny Poświatowskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny jest wpisana do rejestru zabytków. Na jakiekolwiek zmiany, np. stawianie pomników, fontanny, musi się zgodzić konserwator zabytków.

Red. Janusz Strzelczyk /PolskaPress  AIP

COMMENTS