Mural “Czarnego Protestu” w Warszawie zamalowany!

Mural “Czarnego Protestu” w Warszawie zamalowany!

Ze ściany kamienicy przy ul. Targowej 15 zniknął mural upamiętniający ubiegłoroczny “Czarny Protest”. Mural powstał w tamtym miejscu w listopadzie i zgodnie z umową miał być tam obecny przez 3 miesiące. Ostatecznie po czterech miesiącach zostanie zastąpiony przez reklamę.

Mural przygotowała rysowniczka i graficzka Marta Frej. Aby ścienne malowidło mogło powstać, złożyło się na niego blisko tysiąc osób. Marta Frej postanowiła w ten sposób upamiętnić wydarzenia, które miały w ostatnich miesiącach miejsce w całej Polsce. Chodzi o akcje, protesty i manifestacje przeciwko zaostrzeniu przepisów ustawy antyaborcyjnej.
Najgłośniejszy protest miał miejsce 3 października, kiedy przeprowadzono tzw. “Czarny Protest”. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało się również pod apelem przeciwko zaostrzeniu ustawy dostępnym na stronie Akcji Demokracja. To właśnie dzięki osobom zaangażowanym w to stowarzyszenie powstało malowidło na praskiej kamienicy.
Wkrótce przy ul. Targowej 15 powstanie nowy mural – reklamowy, jednak jeszcze nie wiadomo, jaka marka będzie promować swoje produkty i usługi w tym miejscu. Informacje na ten temat posiada Wspólnota mieszkaniowa Targowa 15, ale zasłania się tajemnicą handlową. Wcześniej do muralu “Czarnego Protestu” zastrzeżenia zgłaszał ratusz Pragi-Północ.
Dlaczego? Oficjalnie naruszał poglądy moralne i estetyczne mieszkańców. Nieoficjalnie mówi się jednak o wojnie politycznej. “Czarny Protest” organizowały grupy przeciwne partii rządzącej, z kolei Pragą-Północ rządzi burmistrz należący do Prawa i Sprawiedliwości.

aip, Fot. Ewelina WójcikCOMMENTS

WORDPRESS: 0