HomePOLSKA

Mularczyk: Raport o stratach wojennych Polski w tej kadencji parlamentu

Mularczyk: Raport o stratach wojennych Polski w tej kadencji parlamentu

Raport o stratach wojennych Polski w czasie II wojny światowej zostanie opublikowany jeszcze w tej kadencji Sejmu. Taką deklarację złożył przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw reparacji wojennych, poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

Polityk zapewnił, że prace kierowanego przez niego zespołu są już na finiszu, a prace merytoryczne nad raportem zostały zakończone. Obecnie trwają działania związane z redakcją, korektą, przygotowaniem do druku i tłumaczeniem dokumentu na języki obce.
Publikacja raportu to perspektywa kilku miesięcy. “To jest sprawa, która się wymyka jakimkolwiek wyborom” – powiedział Arkadiusz Mularczyk. “To jest sprawa o charakterze fundamentalnym. Raport będzie opublikowany w tej kadencji Sejmu, nie chcę dziś mówić, czy to będzie taki, czy inny miesiąc, bo to poważny raport, opisujący wiele obszarów. Jest to materia skomplikowana i chcemy, żeby była bardzo dobrze przygotowana, opracowana i żeby nie budziła żadnych wątpliwości” – podkreślił poseł Mularczyk.
Polityk nie wykluczył też dalszych działań na polu międzynarodowym, choć zaznaczył, że będzie to kwestia decyzji politycznej. “To jest raport, którego nigdy wcześniej nie było w historii. Pokazuje olbrzymi wpływ tych strat i zniszczeń na nasze życie, być może powinna być podjęta uchwała Sejmu w tej sprawie” – powiedział poseł PiS. Dodał, że “co do ścieżek prawnych, uważam, że Niemcy jako nasz partner gospodarczy, handlowy, polityczny, członek NATO i UE, gdzie mamy te relacje bardzo bliskie, powinniśmy usiąść do stołu i rozmawiać”. Poseł Mularczyk przekonywał, że inicjatywa takich negocjacji powinna wyjść ze strony niemieckiej i takie rozmowy mogłyby uzdrowić relacje polsko-niemieckie. “Nie wyobrażam sobie, że partnerzy, państwa, które ze sobą kooperują, będą szły do sądu w sprawie o charakterze fundamentalnym” – powiedział polityk PiS.
Przewodniczący parlamentarnego zespołu mówił, że w ciągu blisko 2 lat pracy tego gremium przygotowano analizę prawną, pokazującą problematykę reparacji wojennych, a eksperci sejmowi wskazali jednoznacznie, że zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu. “Jeśli dziś Niemcy płacą obywatelom Izraela za zbrodnie wojenne, płacą renty, świadczenia inwalidzkie, to nie widzę powodu, dla którego Polacy mają być dyskryminowani” – powiedział Arkadiusz Mularczyk. Jak stwierdził, kwestia reparacji to “wrzód schowany głęboko pod dywanem, ale który nie został zatarty”. W jego ocenie, żyjące dziś osoby poszkodowane w czasie II wojny światowej mają wielkie poczucie krzywdy. “Doznali wielkich strat na psychice, zdrowiu, dzisiaj są inwalidami i przez całe życie nie dostali złamanej złotówki, złamanej marki od państwa niemieckiego. Pewien gest ze strony niemieckiej może polepszyć relacje polsko-niemieckie” – uważa przewodniczący parlamentarnego zespołu.
Arkadiusz Mularczyk na razie nie ujawnia, jaka kwota strat wojennych zostanie zawarta w raporcie. Jak powiedział, będzie to suma różniąca się od 850 miliardów dolarów, będących waloryzacją kwoty z powojennego raportu. Polityk przyznał ponadto, że współcześnie – z punktu widzenia gospodarczego – wartość życia ludzkiego jest “nieporównywalnie wyższa” niż kiedyś.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ # Karol Darmoros/ap/Siekaj

COMMENTS