21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Mularczyk (PiS): Raport ws. reparacji na ukończeniu, publikacja do końca kadencji parlamentu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Raport w sprawie reparacji od Niemiec za szkody wojenne jest na ukończeniu. Jak zapowiedział w radiowej Jedynce szef parlamentarnego zespołu do spraw oszacowania wysokości należnych Polsce odszkodowań Arkadiusz Mularczyk z PiS, dokument zostanie opublikowany jeszcze w tej kadencji Sejmu.

„Jest to dzieło o dużej wadze politycznej, więc chcemy, żeby było przygotowane bardzo dobrze od strony merytorycznej i redakcyjnej, a także, by było bardzo dobrze przetłumaczone” – dodał szef zespołu ds. reparacji. Podkreślił, że wymaga to od ekspertów ciężkiej pracy, gdyż – jak powiedział – każde słowo z tego raportu może być przedmiotem różnego rodzaju ataków i może być w różny sposób weryfikowane. „Chcemy, żeby to było dzieło perfekcyjne, nie tylko od strony wyliczeń i szacunków, lecz także od strony redakcyjnej i korekcyjnej, żeby nie było żadnych błędów” – dodał gość Programu 1. Polskiego Radia.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że raport składa się z dziewięciu rozdziałów opisujących różne aspekty strat wojennych wyrządzonych Polsce przez Niemcy podczas drugiej wojny światowej. Znajduje się w nim wstęp historyczny oraz wstęp przygotowany przez przewodniczącego zespołu parlamentarnego, opisujący potrzebę powstania takiego raportu. Jak zaznaczył Arkadiusz Mularczyk, poszczególne rozdziały raportu dotyczą szacunków obszarów strat wojennych. „Jest to dzieło zupełnie nowatorskie, nigdy nie było w Polsce takiej publikacji, która z perspektywy czasu szacowałaby różne obszary strat” – stwierdził.
Arkadiusz Mularczyk dodał, że w trakcie prac nad raportem zwrócono uwagę na aspekty, które wcześniej nie były zauważane. Chodzi między innymi o działalność niemieckiego Banku Emisyjnego w Polsce, który produkował sztuczną walutę i tym samym przyczyniał się do obniżania stopy życiowej ludności.
Parlamentarny zespół do spraw reparacji powstał blisko dwa lata temu z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. Jego zadaniem – oprócz oszacowania strat wojennych – jest między innymi analiza prawnych możliwości dochodzenia odszkodowań od Niemiec za drugą wojnę światową.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr1/hm/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520