6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Msza święta żałobna w intencji kardynała Henryka Gulbinowicza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

O godzinie 10.00 we Wrocławiu, w kościele w kościele Najświętszego Imienia Jezus, metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny, będzie przewodniczył Mszy świętej żałobnej w intencji kardynała Henryka Gulbinowicza. Ze względu na stan epidemii wrocławska kuria prosi osoby chętne do przyłączenia się do modlitwy, aby włączały się w nią duchowo, za pośrednictwem transmisji internetowej.

Kardynał Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski, zmarł w poniedziałek 16 listopada. Miał 97 lat.

Biskup senior diecezji legnickiej Ignacy Dec powiedział, że przez okres 28 lat bliskiej współpracy kardynał Gulbinowicz dał się poznać jako oddany pasterz, otwarty i darzący szacunkiem każdego człowieka. Jak dodał biskup Dec, kardynał „zapisał piękną kartę Kościoła, pomagając ludziom doświadczanym przez reżim komunistyczny”. Stawał w obronie księży represjonowanych przez komunistów. W czasie stanu wojennego powołano arcybiskupi komitety charytatywny, poprzez który organizowano pomoc więźniom politycznym. Kardynał Gulbinowicz prowadził rozmowy z władzami komunistycznymi i starał się stworzyć internowanym ludzkie warunki. W swojej rezydencji przechowywał 80 milionów złotych ze składek „Solidarności”, dzięki czemu udało się je ocalić przed konfiskatą. Biskup Dec dodał, że wielką troską kardynała Gulbinowicza było seminarium duchowne. Klerycy doceniali jego ojcowską postawę. Cieszył się także autorytetem w świecie akademickim. Na spotkania noworoczne organizowane przez kardynała w PRL-u chętnie przychodzili nauczyciele akademiccy z 11 wyższych uczelni wrocławskich.

Kardynał Gulbinowicz był orędownikiem kultu Miłosierdzia Bożego. Przekaz Świętej Faustyny znał jeszcze z czasów młodości, spędzonej na Wileńszczyźnie. Błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko – spowiednik Faustyny Kowalskiej – był też jego spowiednikiem w seminarium i doprowadził go do święceń kapłańskich. W latach 70., gdy Henryk Gulbinowicz pełnił funkcję administratora apostolskiego w Białymstoku, był biskupem księdza Sopoćki.

W latach 1976-2004 biskup Gulbinowicz pełnił funkcję metropolity wrocławskiego. Kardynałem został mianowany w 1985 roku. Był gospodarzem i patronem Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. W archidiecezji wrocławskiej przeprowadził w latach 1985-1991 synod archidiecezjalny, a w 1991 roku – Kongres Pracy. Dwukrotnie podejmował Jana Pawła II podczas jego podróży do Ojczyzny – w 1983 roku oraz w 1997, na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. W Episkopacie Polski kardynał Gulbinowicz był członkiem Rady Głównej, pełnił też inne funkcje, między innymi przewodniczył Komisji do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Pracował w trzech watykańskich dykasteriach: Kongregacji do spraw Kościołów Wschodnich, Ewangelizacji Narodów i do spraw Duchowieństwa. W 1990 roku uczestniczył w Zgromadzeniu Synodu Biskupów w Watykanie. W 2008 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Na początku listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat w sprawie kardynała Gulbinowicza. „W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kardynała Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich” – napisano w dokumencie. Henryk Gulbinowicz został też pozbawiony prawa do pochówku w katedrze.
Zgodnie z wolą rodziny zmarłego, uroczystości pogrzebowe kardynała Henryka Gulbinowicza odbędą się poza archidiecezją wrocławską.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ #Jędrzejczyk/w Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520