12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Msza pogrzebowa Krzysztofa Pendereckiego. Obecna była tylko najbliższa rodzina

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Najbliższa rodzina pożegnała kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego podczas mszy pogrzebowej w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej w Krakowie. Urna z prochami zmarłego została złożona w krypcie bazyliki świętego Floriana.

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda skierowała do rodziny Krzysztofa Pendereckiego list, w którym przekazała wyrazy głębokiego e współczucia wszystkim pogrążonym w smutku po śmierci kompozytora. „W obecnych szczególnych okolicznościach, w skromnej świątyni parafialnej, w gronie najbliższych żegnają Państwo człowieka niezwykłego i wielkiego artystę, który wyznaczył nowe drogi rozwoju muzyki współczesnej.”- napisała para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona wyrazili nadzieję, że niebawem „szerokiemu gronu publiczności, melomanów i wielbicieli talentu oraz twórczości Mistrza dane będzie wyrazić cześć i publicznie uhonorować Jego zasługi podczas uroczystości pogrzebowych.”

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał na Facebooku, że „w tych ciężkich chwilach łączy się w bólu i modlitwie z bliskimi kompozytora oraz wszystkimi, których dotknęła jego śmierć”. „Dzisiaj odbywa się msza żałobna śp. Krzysztofa Pendereckiego. Ten Wielki Artysta często powtarzał, że bardzo kocha Polskę. Jakże szczególnie brzmi teraz „Święty Boże”, wplecione w Jego „Polskie Requiem”- napisał minister.

.Dyrektor Stowarzyszenia im. Beethovena Andrzej Giza poinformował, że po powrocie do stanu sprzed epidemii urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego zostanie pochowana w krypcie Panteonu Narodowego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy.

Władze Krakowa umożliwiły oddanie czci pamięci zmarłego kompozytora poprzez wpis do księgo kondolencyjnej online.

Krzysztof Penderecki zmarł po ciężkiej chorobie 29 marca w Krakowie. Miał 86 lat. Wybitny polski kompozytor skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg utworów orkiestrowych oraz koncertów. Był uznanym twórcą muzyki filmowej. Za swą pracę otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym wielokrotnie Prix Italia czy Nagrodę Grammy. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Osiem lat temu brytyjski Guardian nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/prezydent.pl/TT/wcześn./d kwi/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520