20.5 C
Chicago
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Msza inaugurująca Światowe Dni Młodzieży – kilkaset tysięcy wiernych ze 190 krajów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na krakowskich Błoniach zakończyła się msza święta inaugurująca Światowe Dni Młodzieży. Uczestniczyło w niej kilkaset tysięcy osób ze 190 krajów. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

 
Mszę świętą duchowny poświęcił pamięci ofiar terroryzmu. Jak powiedział, nabożeństwo sprawowane jest w intencji tych, którzy ucierpieli w wyniku działań terrorystów, a zwłaszcza zamordowanego dziś we Francji księdza. „Modlimy się w tej mszy świętej za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie. A w sposób szczególny módlmy się za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć, i to podczas sprawowania Eucharystii we Francji” – mówił metropolita krakowski. Kardynał Dziwisz apelował też o modlitwę o pokój dla świata, aby ustała w nim przemoc i aby nikt nie umierał w nim z głodu.

 


Na początku nabożeństwa metropolita krakowski powitał zebranych w ich językach ojczystych. Zaznaczył, że choć na co dzień władają wieloma językami, teraz mają wspólny. „Od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju” – powiedział.


Modlitwę wiernych przeczytali młodzi z 6 kontynentów, w strojach narodowych. Modlili się między innymi o budowanie jedności rodzaju ludzkiego, mądrość i rozwagę dla rządzących państwami, poszanowanie praw człowieka, szczególnie prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i pokój dla ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi.
Otwarciu wydarzenia towarzyszył hymn „Błogosławieni Miłosierni”, autorstwa krakowskiego kompozytora Jakuba Blycharza. Do ołtarza zostały wniesione relikwie św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny.

Na rozpoczęcie uroczystości w kaganku pod dużym Krzyżem zapalono Ogień Bożego Miłosierdzia. To nawiązanie do symboliki iskry, która wyszła na cały świat z Łagiewnik. Ogień będzie płonąć aż do zakończenia ŚDM, kiedy to kardynał Dziwisz wręczy go papieżowi Franciszkowi, a ten przekaże go przedstawicielom młodzieży ze wszystkich kontynentów. Uroczystości towarzyszyły symbole ŚDM – Krzyż i ikona Matki Bożej. Krzyż – po odbyciu pielgrzymki po całej Polsce i krajach ościennych – został wniesiony na ołtarz w Błoniach w długiej procesji, podczas której przypominane były poprzednie wydania ŚDM.
Udział w Światowych Dniach Młodzieży zarejestrowało ponad 350 tysięcy pielgrzymów ze 187 krajów. Najwięcej uczestników pochodzi z Polski, Włoch, Francji, Hiszpanii i USA. Liczne grupy przyjechały też z Niemiec, Brazylii, Czech, Słowacji i Portugalii. Światowe Dni Młodzieży potrwają do niedzieli.
Jutro po południu do Polski przyleci papież Franciszek. Odwiedzi między innymi Jasną Górę i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Pozostanie w naszym kraju do niedzieli.
TS/ (IAR)/KAI, ap photo/czarek sokolowski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520