HomeŚwiat

MSZ: USA znoszą ograniczenie dla importu polskiej wieprzowiny

MSZ: USA znoszą ograniczenie dla importu polskiej wieprzowiny

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Departament Rolnictwa USA zniósł ograniczenia w imporcie polskiej wieprzowiny i i produktów wieprzowych z szesnastu polskich zakładów. 
We wpisie na Twitterze MSZ podkreśliło, że jest to efekt jego wspólnej interwencji z resortem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Restrykcje nadal obowiązują w stosunku do dwóch polskich zakładów. Stany Zjednoczone wprowadziły je w ubiegły czwartek. Objęły import mięsa i produktów wieprzowych. Służby weterynaryjne USA (Animal and Plant Health Inspection Service – APHIS) zgłosiły wątpliwości dotyczące lokalizacji niektórych polskich zakładów eksportujących wieprzowinę. Chodzi o chorobę ASF – afrykański pomór świń. Strona amerykańska argumentowała, że zakłady te nie powinny one eksportować mięsa.
Polska odrzuciła amerzkańskie twierdzenia wskazując, że wysyłki mięsa wieprzowego prowadzone są zgodnie z ustalonymi warunkami, czyli ze stref nie objętych formalnymi restrykcjami nałożonymi przez Unię Europejską w związku z ASF. W piątek Główny Lekarz Weterynarii przekazał stronie amerykańskiej oficjalne pismo z odpowiedzią na zarzuty APHIS i prośbą o zniesienie zakazu importu. Potwierdził w nim m.in., że kwestionowane zakłady położone są w strefach wolnych, mimo że są otoczone obszarami objętymi restrykcjami ASF.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/MSZ.TT & MSZ.gov.pl/jl/dyd

COMMENTS