HomePOLSKA

MSZ chce przesunięcia terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką

MSZ chce przesunięcia terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce przesunięcia na czerwiec terminu wydania przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Obecnie zapowiadany termin to marzec.

Resort równocześnie opracował już odpowiedź Polski na pierwszą wersję dokumentu przygotowanego przez prawników.
Wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski mówił dziennikarzom, że pośpiech w pracach Komisji nie jest wskazany. Jak wyjaśnił, MSZ będzie przekonywał, że przesunięcie terminu służy wyciszeniu emocji, które uległy eskalacji w wyniku przecieku.
Aleksander Stępkowski nie chciał jednak powiedzieć, kiedy Polska przedstawi uwagi do raportu Komisji. Dodał, że rząd ma gotową odpowiedź, ale to, kiedy ją prześle do Komisji Weneckiej i w jakim ostatecznie kształcie, będzie zależało od rozwoju wydarzeń.
W lutym do Warszawy przyjechała pięcioosobowa delegacja Komisji, która spotkała się między innymi z prezydentem, przedstawicielami rządu, parlamentu, Trybunału Konstytucyjnego oraz wymiaru sprawiedliwości. W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.
IAR/Tomasz Majka/dw/dyd

COMMENTS