HomePOLSKA

MSWiA: Rozpoczęto procedurę odebrania koncesji firmie ochroniarskiej z gdańskiego finału WOŚP

MSWiA: Rozpoczęto procedurę odebrania koncesji firmie ochroniarskiej z gdańskiego finału WOŚP

MSWiA wszczęło procedurę odebrania koncesji agencji ochroniarskiej Tajfun, która zabezpieczała finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia w Gdańsku. Podczas tego finału został ugodzony nożem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – zmarł dzień później w szpitalu.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że podczas ubiegłotygodniowej kontroli w agencji stwierdzono szereg nieprawidłowości. Okazało się, że właściciel nie weryfikował karalności pracowników i nie sprawował nadzoru nad wykonaniem zadań ochrony. Dopuścił też do wykonywania zadań kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej osobę niewpisaną na listę takich osób. W agencji dwukrotnie podpisano umowy z pracownikami, które nie ukończyły 18 lat. Kontrolerzy stwierdzili też dopuszczanie do wykorzystywania przez pracowników prywatnych urządzeń – ochrony środków przymusu bezpośredniego. Agencja nie miała też wymaganych w ustawie: wykazu pracowników ochrony, rejestru zawartych umów oraz ksiąg realizacji umów. Nie wystawiano też i nie wydawano legitymacji zatrudnionym pracownikom ochrony.
MSWiA zapowiada, że raport z kontroli przekaże prokuraturze. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi dwa postępowania dotyczące śmierci prezydenta Pawła Adamowicza – jedno dotyczy okoliczności zabójstwa, a drugie – zabezpieczenia imprezy.
Wcześniej gdańska prokuratura zatrzymała Dariusza S., który odpowiadał za zabezpieczenie imprezy w Gdańsku. Ma usłyszeć trzy zarzuty – w tym podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących między innymi identyfikatora, na podstawie którego Stefan W., który zamordował prezydenta Adamowicza miał wejść na scenę.
Ministerstwo poinformowało również, że w tym roku dokona 120 kontroli agencji ochrony. W ubiegłym roku skontrolowano 111 agencji, a w 27 przypadkach po kontroli wszczęto postępowanie o cofnięciu koncesji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/komunikat MSWiA/to/jj

COMMENTS