HomeŚwiat

Moskwa znowu domaga się przeprosin od Polski

Moskwa znowu domaga się przeprosin od Polski

Moskwa domaga się od Warszawy przeprosin w związku ze zniszczenie pomnika czerwonoarmistów. Tym razem rosyjskie MSZ twierdzi, że chodzi o cmentarz oficerów Armii Radzieckiej we Wrocławiu.

Do aktu wandalizmu miało dojść w nocy 25 kwietnia. Rosyjscy dyplomaci przekonują, że tego typu zdarzenia są wynikiem polityki historycznej władz RP.
W specjalnym komunikacie rosyjskiego MSZ pada stwierdzenie, że „agresywna polityka historyczna” sprowadza się w Polsce do „zrównywania totalitaryzmów hitlerowskiego i radzieckiego”. Dyplomaci są zdania, że Polacy obarczają ZSRR i Rosję odpowiedzialnością za wszystkie nieszczęścia XX wieku, w tym rozpętanie II wojny światowej. -„Jedną z tez aktywnie podnoszonych w Polsce jest absurdalne przekonanie, że faszystowski ucisk, w wyniku zwycięstwa Armii Czerwonej, został zamieniony na półwiekową okupację radziecką” – można przeczytać w dokumencie.
Rosyjskie MSZ przypomina, że za wyzwolenie Polski spod hitlerowskiej okupacji życie oddało ponad 600 tysięcy radzieckich żołnierzy. Moskwa wzywa Warszawę do przeprosin oraz ujęcia i ukarania wandali niszczących sowieckie pomniki, a także domaga się przestrzegania dwustronnych umów o ochronie miejsc pamięci.

IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/pbp

COMMENTS