HomePOLSKA

Mosbacher: G.H. W. Bush był wielkim przyjacielem Polski i Polaków

Mosbacher: G.H. W. Bush był wielkim przyjacielem Polski i Polaków

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że zmarły prezydent George H. W. Bush był wielkim przyjacielem Polski i Polaków. O zaangażowaniu 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych w sprawy polskie amerykańska ambasador przypomniała podczas uroczystości podsumowania kampanii “100 lat – 100 miast” prowadzonej w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

W uroczystości w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku Georgette Mosbacher wzięła udział wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
W przemówieniu ambasador przypomniała, że George H. W. Bush wspierał pozostającą za żelazna kurtyną Polskę. Jako wiceprezydent złożył wizytę w Polsce, oddając hołd polskim robotnikom zamordowanym przez komunistów w latach 70. Powtórnie George H. W. Bush odwiedził Polskę jako prezydent w lipcu 1989 roku, miesiąc po przełomowych dla Polski wyborach, które zakończyły komunizm, by – jak mówiła Georgette Mosbacher – “ogłosić pakiet pomocy finansowej i wsparcia Ameryki dla znów wolnej Polski i tworzącej się wówczas demokracji”.
Na prośbę ambasador zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego prezydenta.
Tłumacząc genezę zwieńczonej dziś akcji “100 lat – 100 miast” prowadzonej przez amerykańskich dyplomatów, Georgette Mosbacher mówiła, że równo rok temu, na rozpoczęcie świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Ambasada zobowiązała się do odwiedzenia z tej okazji 100 miast w całej Polsce w ramach obchodów organizowanych pod hasłem “100 lat razem”. “Cieszę się bardzo, że jestem dziś w setnym mieście” – podkreśliła Georgette Mosbacher.
W ocenie ambasador USA w Polsce, siedziba 25. Brygady Kawalerii Powietrznej jest doskonałym miejscem do świętowania relacji polsko-amerykańskich. Georgette Mosbacher przypomniała, że 25. Brygada służyła razem z amerykańskimi siłami w Iraku, w Afganistanie i w Kosowie, zaś niektórzy z obecnych podczas dziejszej uroczystości żołnierzy pojadą niedługo do Stanów Zjednoczonych na wspólne szkolenie z amerykańska 101. dywizją powietrzno-desantową.
Amerykańska ambasador podziękowała żołnierzom za ich służbę.
Podczas spotkania zaprezentowano także spot poświęcony polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/jl/dw/jl/dyd

COMMENTS