HomePOLSKA

Morawiecki: Wszystkie awarie energetyczne po przejściu orkanu Fryderyka nad Polską mają zostać jeszcze dziś usunięte

Morawiecki: Wszystkie awarie energetyczne po przejściu orkanu Fryderyka nad Polską mają zostać jeszcze dziś usunięte

Wszystkie awarie energetyczne po przejściu orkanu Fryderyka nad Polską mają zostać jeszcze dziś usunięte. W razie pogorszenia się sytuacji pogodowej, w pogotowiu pozostaje około ośmiu tysięcy żołnierzy. Takie zapewnienia od ministrów usłyszał podczas narady premier Mateusz Morawiecki. W spotkaniu wzięli udział minister zdrowia Łukasz Sumowski, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska powiedziała IAR, że sytuacja w kraju jest monitorowana na bieżąco. “Wszystkie osoby potrzebujące pomocy mają ją otrzymać. Stąd natychmiastowa reakcja premiera” – powiedziała Joanna Kopcińska. Dodała też, że minister energii zadeklarował, iż większość awarii związanych z brakiem prądu zostanie usunięta w ciągu najbliższych godzin, a do końca dnia wszystkie. Z kolei minister obrony narodowej zapewnił, że w razie pogorszenia sytuacji pogodowej wojsko jest przygotowane do pomocy. Obecnie nie zostały uruchomione żadne dodatkowe środki na usunięcie skutków przejścia orkanu.

Rano bez prądu było blisko 30 tys. odbiorców. Trwa usuwanie awarii. Wszystkie główne linie kolejowe są przejezdne. Lotniska funkcjonują bez zakłóceń. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, choć mogą wystąpić tam miejscowe utrudnienia.

 

AKTUALIZACJA:

Po nocnych wichurach i obfitych opadach śniegu prądu nie ma nadal 13 i pół tysiąca odbiorców – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najgorsza sytuacja jest w województwie wielkopolskim, gdzie zasilanie nie dociera do prawie 7 tysięcy gospodarstw. Niespełna 4 tysiące odbiorców prądu nie ma w województwie łódzkim.

Jak informuje RCB, na lotniskach nie ma istotnych utrudnień. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne – obecnie pracują na nich 482 pojazdy odśnieżające.

Nadal obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGW: pierwszego stopnia- o spodziewanych intensywnych opadach śniegu, zawiejach i
zamieciach- dla województwa warmińsko- mazurskiego i drugiego stopnia- o możliwym silnym wietrze- dla podkarpackiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Twitter/vey/dyd

IAR/Dawid Grygorcewicz/kano

COMMENTS