HomePILNE

Morawiecki w Brukseli: Polska odrzuca projekt budżetu autorstwa Finlandii

Morawiecki w Brukseli: Polska odrzuca projekt budżetu autorstwa Finlandii

Premier Mateusz Morawiecki ma nadzieję, że kryzys ratyfikacyjny w sprawie brexitu, który trwa od mniej więcej roku zostanie przełamany. Europejscy przywódcy wyrazili zgodę na wynegocjowany wcześniej kompromis. Zaapelowali do państw członkowskich o szybkie działania, by umowa weszła w życie. Mateusz Morawiecki powiedział, że tematem dyskusji był podstawowy aspekt, to jest granica między Irlandią a Irlandią Północną. Wyraził nadzieję, że wypracowany kompromis zostanie zaakceptowany. “Ale oczywiście to jest decyzja parlamentu brytyjskiego”, dodał.

Szef rządu przypomniał, że Polska zawsze namawiała do kompromisu, do tego, żeby obie strony choć trochę ustąpiły i – jak mówił – to się właśnie stało. Mateusz Morawiecki powiedział, że mamy rozwiązanie, które jest akceptowalne dla każdej ze stron, a jednocześnie takie, które daje nam gwarancje w kilku obszarach, między innymi w obszarze rozliczeń finansowych. Premier powiedział, że państwa członkowskie i Wielka Brytania dają sobie czas na wypracowanie odpowiednich umów handlowych. “Coś, co interesuje naszych polskich obywateli na wyspach, bardzo ważne, że dotrzymane będą wszelkie warunki z wcześniej przeze mnie uzgodnionymi z panią premier Theresą May, a teraz z premierem Borisem Johnsonem, warunki życia, prawa nabyte polskich obywateli w Wielkiej Brytanii i oczywiście na zasadzie wzajemności obywateli brytyjskich w Polsce”, powiedział szef rządu.

Teraz uzgodnione zmiany w umowie trafią do parlamentu brytyjskiego i to posłowie na Wyspach zdecydują o losie porozumienia. Jeśli brytyjscy deputowani zaakceptują dokument, Unia Europejska nie powinna robić problemu, wszystkie procedury ratyfikacyjne zapewne zostaną przyspieszone i brexit stanie się faktem 31 października. Już w przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma zaakceptować umowę. Kolejny krok to przyjęcie porozumienia na jednej z najbliższych unijnych rad ministerialnych. Później każdy kraj zdecyduje, w jaki sposób ratyfikować umowę, w niektórych może być potrzebna zgoda parlamentów narodowych. Jeśli natomiast brytyjscy posłowie odrzucą porozumienie brexitowe, wtedy albo Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy, albo potrzebne będą dodatkowe negocjacje. To jednak musiałoby się wiązać z kolejnym opóźnieniem terminu brexitu, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson kategorycznie odrzucał taką możliwość.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział także w Brukseli, że w interesie Unii Europejskiej jest dokończenie procesu integracji Bałkanów Zachodnich. Na szczycie odbędzie się dyskusja dotycząca rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Szef rządu mówił, że jest to temat ważny nie tylko do Polski, ale też całej Unii. “Jest z całą pewnością w interesie Unii Europejskiej dokończyć proces integracji Bałkanów Zachodnich tak, żeby granice zewnętrzne UE były w sposób geograficzny właściwie ukształtowane i dzięki temu, żebyśmy mogli skutecznie bronić się przed zewnętrzną migracją, przed nielegalnymi uchodźcami”, mówił.

Wczoraj w Brukseli premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zwrócił się z apelem do unijnych przywódców. „Nie odwracajcie się od nas. Nie bądźcie naszą przeszkodą. Bądźcie naszymi bohaterami, bo europejska perspektywa to dla nas jedyna droga” – powiedział. Mówił też o możliwym podkopaniu wiarygodności Unii jeśli nie spełni ona obietnicy i nie zgodzi się na rozpoczęcie negocjacji. Przestrzegał, że zniechęcenie w społeczeństwie wobec Unii mogą wykorzystać inni. Wpływami w tym regionie są bowiem zainteresowane Rosja i Chiny.

Mateusz Morawiecki powiedział, ze w trakcie kolacji poruszy również temat listu krajów Europy Środkowej dotyczącego pakietu mobilności. “Polska bardzo mocno obstaje za zdrowym rozsądkiem, za podniesieniem konkurencyjności całej gospodarki europejskiej przez podtrzymanie swobody świadczenia usług transportowych, logistycznych, spedycyjnych, zdrowy rozsądek również ze względów klimatycznych”, mówił.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek & Płomecka/dw

COMMENTS