HomePOLSKA

Morawiecki: Unia Europejska utrudnia świadczenie usług przez polskie firmy

Morawiecki: Unia Europejska utrudnia świadczenie usług przez polskie firmy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Unia Europejska utrudnia świadczenie usług przez polskie firmy. Mówił także, że nasz kraj nie jest gotowy na integrację walutową.

Podczas debaty “Zwrotnice modernizacji”, zorganizowanej z okazji 5-lecia miesięcznika opinii “Wszystko Co Najważniejsze”, premier zauważył, że firmy z zachodniej Europy cieszą się w Polsce pełną swobodą działania, natomiast polskie firmy napotykają na Zachodzie na utrudnienia, gdy zaczynają osiągać przewagę konkurencyjną. Dotyczy to między innymi sektorów: usługowego, transportowego, budowlanego czy informatycznego. Szef rządu powiedział, że takie praktyki zakłócają wspólny rynek i utrudnianiają swobodę przepływu usług, gwarantowaną przez unijne traktaty.

Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska nie jest jeszcze gotowa na integrację z obszarem wspólnej waluty euro. Przyznał, że wspólna waluta daje pewne korzyści, takie jak likwidacja ryzyka kursowego, podkreślił jednak, że różnice rozwojowe między Polską a jej sąsiadami są zbyt duże. “W przypadku takich dużych różnic, jak między Polską a Niemcami, naszym największym partnerem handlowym, dzisiaj na pewno trudno jest zalecać integrację w ramach waluty euro, ponieważ byłby to eksperyment ryzykowny: – powiedział Mateusz Morawiecki. Nie wykluczył jednak, że Polska przyjmie walutę euro w dalszej przyszłości.

Premier oświadczył, że aby nasz kraj mógł się dalej rozwijać, powinien zachować suwerenność w takich dziedzinach, jak wsparcie państwa dla niektórych sektorów, polityka walutowa i podatkowa.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj

COMMENTS