HomeUncategorized

Morawiecki u Orbana o połączeniu unijnych środków z tak zwaną kwestią praworządności

Morawiecki u Orbana o połączeniu unijnych środków z tak zwaną kwestią praworządności

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Budapesztu na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Politycy będą rozmawiać o konsekwencjach połączenia unijnych środków z tak zwaną kwestią praworządności. Na konferencji prasowej przed wylotem na Węgry premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polsce zależy na równym egzekwowaniu prawa we wszystkich państwach unijnych.

Mateusz Morawiecki powiedział, że polskiemu rządowi zależy na pewności prawa. “Jaka jest pewność prawa, wykonania budżetu, jeżeli politycznie motywowani decydenci w Brukseli mogą podejmować arbitralne decyzje, na temat tego, że >wprawdzie w jakimś innym kraju korupcja jest 10 razy gorsza i mafie kradną miliardy euro, ale to jednak Polska będzie ukarana, ponieważ nie podoba nam się rząd PiS<” – mówił.

Premier przypomniał, że unijne służby prawne stwierdziły, że rozporządzenie Komisji Europejskiej nie może być stawiane ponad traktatami. Wskazał, że – wchodząc do Unii Europejskiej – Polska nie godziła się na to, aby akty prawne niższego rzędu były ważniejsze od traktatów unijnych. Mateusz Morawiecki tłumaczył, że groźba użycia tego mechanizmu może dotyczyć każdego z krajów Unii Europejskiej. “Nie ma naszej zgody na to, żeby w sposób arbitralny podejmować decyzje, co do tego, że środki dla Polski, Rumunii, albo dla Hiszpanii będą wstrzymywane, jeśli załóżmy, pojawi się tam inny rząd, który się nie podoba Unii Europejskiej. Oczywiście, jak to się mówi, kij zawsze się znajdzie” – wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki powiedział, że z Viktorem Orbanem będzie rozmawiał na ten temat, aby jak najszybciej do polskiego stanowiska przekonać prezydencję niemiecką lub następujące po niej prezydencje portugalską i słoweńską.

Premier Morawiecki przypomniał, że Słowenia, która obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej w lipcu, wystosowała list jednoznacznie krytykujący mechanizm łączenia wypłaty środków z tak zwaną kwestią praworządności.

Wizyta Mateusz Morawieckiego rozpocznie się śniadaniem roboczym z Viktorem Orbanem. Później planowana jest rozmowa w cztery oczy i oświadczenie dla mediów. Jak podaje kancelaria polskiego premiera, szefowie rządów Polski i Węgier mają uzgodnić wspólną strategię negocjacyjną w sprawie budżetu, chcą też wysłać sygnał innym europejskim krajom, że w tym temacie są spójni i skoordynowani.

 

\

aasIAR/Informacyjna Agencja Radiowa/SUMA/w Wj/w dwi/

COMMENTS