Morawiecki w Poznaniu. Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych Podpisała kontrakt z PKP Intercity na dostawę 55 nowych wagonów

Morawiecki w Poznaniu. Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych Podpisała kontrakt z PKP Intercity na dostawę 55 nowych wagonów

Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych ma zamówienia na najbliższe trzy, cztery lata. Podpisała kontrakt z PKP Intercity na dostawę 55 nowych wagonów. Spółka je zaprojektuje i wyprodukuje. Dziś z tej okazji do fabryki przyjechał premier Mateusz Morawiecki. 

“Możemy zaobserwować, jak odradza się polski przemysł. Wierzę, że z poznańskiej fabryki wyjdzie kolejny impuls rozwojowy” – mówił szef rządu. “Nie możemy sobie pozwolić na spóźnienie na pociąg nowoczesnego rozwoju ku przyszłości” – mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska chce być lokomotywą rozwoju gospodarczego w Europie. W ocenie premiera nasz kraj już się nią staje.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że cel rządu to kolej bezpieczna, punktualna i komfortowa. Podkreślił, że podpisana w ubiegłym tygodniu umowa na 55 wagonów i 26 dodatkowych stanowi wpisuje się w realizację tego programu. “Okazuje się, że przedsiębiorstwo, spółka Skarbu Państwa, która jeszcze przed dwoma laty przeżywała bardzo trudne momenty, dziś może sprostać zadaniom, jakie stawia PKP Intercity” – dodał minister Adamczyk.
W ubiegłym roku Fabryka Pojazdów Szynowych zakończyła inny kontrakt dla PKP na modernizację 22 wagonów.
Poznańska spółka po restrukturyzacji należy do Agencji Rozwoju Przemysłu. Jej prezes Marcin Chludziński powiedział, że podpisany kontrakt dający pewną stabilność pozwala zwiększyć zatrudnienie i zainwestować w nową, automatyczną linię produkcyjną do spawania.
“To również nowe wyzwania, stąd projekt opracowania nowego składu hybrydowego o napędzie elektrycznym i dieselowskim dla przewozów pasażerskich” – tłumaczył Marcin Chludziński.
Fabryka, by sprostać zamówieniom, chce zatrudnić co najmniej stu nowych pracowników, który już szuka.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z załogą zakładu. Oglądał także halę, gdzie będą powstawać nowe wagony dla PKP.
W specjalnym wywiadzie dla Radia Poznań premier zapowiedział, że przyjedzie na obchody stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

IAR/Radio Poznań/jl/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0