HomePILNE

Morawiecki po spotkaniu z Macronem: Chcemy odnowić Trójkąt Weimarski

Morawiecki po spotkaniu z Macronem: Chcemy odnowić Trójkąt Weimarski

Premier Mateusz Morawiecki mówił po spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem, że w czasie rozmowy obaj politycy znaleźli wiele łączących Polskę i Francję obszarów, w których nasze państwa mogłyby ściślej współpracować.

Szef polskiego rządu podkreślił znaczenie ożywienia współpracy polsko-francusko-niemieckiej po odejściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. “Zobowiązaliśmy się do odnowienia formatu Trójkąta Weimarskiego” – mówił Mateusz Morawiecki. W ocenie premiera jest to bardzo dobry format.

Szef rządu zwrócił uwagę, że po brexicie, Polska, Francja i Niemcy stanowią 42 procent populacji całej Unii Europejskiej. Podkreślił, że są to zarazem państwa, które podobnie myślą w bardzo wielu obszarach. Jako przykład wymienił kwestię wzmocnienia Europy, przemysłów europejskich i budowy nowych technologii. “Bardzo się cieszę, że obiecaliśmy sobie w ramach formatu weimarskiego przybliżać te nasze stanowiska” – dodał szef polskiego rządu.
Premier Mateusz Morawiecki z prezydentem Emmanuelem Macronem podpisali polsko-francuską deklarację w zakresie współpracy europejskiej.

Wcześniej prezydenta Francji podjął prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania prezydentów podpisano program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego dotyczący wielu dziedzin, między innymi współpracy gospodarczej i naukowej. W obecności obu prezydentów podpisano też deklarację woli wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Jutro Emmanuel Macron wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/jl/dyd

COMMENTS