HomePILNE

Morawiecki odwiedził województwo śląskie: Chodźcie razem z nami tą dobrą drogą dla Polski, dla Zagłębia, dla Polaków

Morawiecki odwiedził województwo śląskie: Chodźcie razem z nami tą dobrą drogą dla Polski, dla Zagłębia, dla Polaków

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Śląsku podkreślał znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego dla Polski i apelował o udział w głosowaniu. Szef rządu odwiedził dziś Katowice, gdzie uczestniczył w obchodach obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Potem spotkał się z mieszkańcami Będzina i Zawiercia. 

W Będzinie premier zapewniał, że wybór Prawa i Sprawiedliwości to gwarancja kontynuacji wprowadzonych dobrych zmian. Jednocześnie ostrzegł, że jak szybko zostały one wdrożone przez rząd Zjednoczonej Prawicy, tak szybko mogą być wycofane przez rząd innej formacji politycznej. Nawiązując do Powstań Śląskich premier mówił, że stoimy przed podobnie ważnym wyborem, jak wtedy powstańcy, którzy “100 lat temu wybrali, opowiedzieli się za Polską”. Dziś – jak mówił premier – ten wybór jest inny, bo nie mamy wojny na granicach, jest szczęśliwy czas. Ostrzegł jednak, że nie możemy dać się uśpić. Dodał, że my “również musimy wybrać opcję najbardziej patriotyczną, czyli listę numer 4 – Prawo i Sprawiedliwość”.
Mateusz Morawiecki zapewnił także, że jego rządowi zależy na rozwoju województwa śląskiego, które nazwał kluczowym. Przypomniał o działaniach podejmowanych dla regionu. Podkreślając znaczenie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, Mateusz Morawiecki mówił, że od nich będzie zależała przyszłość polskiej energetyki, polskiego węgla, a więc to, “czym województwo śląskie żyło przez ponad 100 lat”. “Są tacy, którzy chcą szybko zlikwidować polski węgiel, polskie górnictwo, a my domagamy się rekompensat, funduszu modernizacyjnego i sprawiedliwego traktowania polskiego przemysłu, polskiego węgla” – mówił Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślił, że realizacja prowadzonej polityki będzie możliwa, gdy w Parlamencie Europejskim znajdą się kandydaci reprezentujący linię rządu. Jednocześnie zapewnił, że zabieganie o rozwój energetyki węglowej nie stoi w sprzeczności z troską o czyste powietrze w regionie. Przypomniał o prowadzonych przez rząd działaniach w tym zakresie, wymieniając w tym kontekście termomodernizację, zakładanie filtrów, wielki program inwestycyjny. “Tu, w królewskim Będzinie, w Zagłębiu i w całym województwie śląskim walczymy ze smogiem, walczymy o czyste powietrze i idziemy w dobrym kierunku w przeciwieństwie do naszych poprzedników” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Szef rządu zaapelował o powszechny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak mówił, wysoka frekwencja daje szansę na kontynuację prowadzonych reform, “na kontynuację marzeń, które był marzeniami powstańców śląskich”.”To jest wybór drogi. Chodźcie razem z nami tą dobrą drogą dla Polski, dla Zagłębia, dla Polaków” – prosił Mateusz Morawiecki. 
Na znaczenie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski premier zwracał także uwagę podczas spotkania z mieszkańcami Zawiercia. Jak mówił, wybory europejskie otwierają szczególnie ważny czas dla naszego kraju. “To są wybory bardzo ważne dla całej Polski. To jest – można powiedzieć – pierwsza tura wyborów, druga będzie jesienią. Od tego zależy, czy będziemy mogli dalej prowadzić naszą politykę społeczną, gospodarczą, która chce być jak najbliżej ludzi” – zaznaczył premier.
Dodał, że to, kto będzie reprezentował Polskę w Parlamencie Europejskim, ma wpływ na realizację reform w naszym kraju i w związku z tym podkreślił, że każdy głos się będzie liczył. “Poproście znajomych, przyjaciół, pokażcie, która władza, który rząd rzeczywiście chciał służyć ludziom, nawet jak się potykamy, popełniamy błędy” – mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. 
Przed spotkaniami z mieszkańcami w Zawierciu i Będzinie Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przy alei Korfantego w Katowicach. Wziął także udział w Uroczystym Apelu w ramach Pikniku Militarnego na Placu Sejmu Śląskiego i Bolesława Chrobrego z okazji obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. 
Wybory europejskie odbędą się w przyszłą niedzielę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/jl/dyd

COMMENTS