13.6 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Morawiecki o zablokowaniu kandydatury Timmermansa: Eskalowanie konfliktu z Polską, atakowanie Polski nie prowadzi do niczego dobrego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska jest zadowolona z rezultatów szczytu w sprawie obsady najważniejszych stanowisk. Premier Mateusz Morawiecki po zakończonym szczycie w Brukseli podkreślił, że cele zostały osiągnięte. Nawiązując do zablokowania kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej, szef rządu powiedział, że to sukces polskiej dyplomacji.

Mateusz Morawiecki mówił, że zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej było możliwe dzięki koalicji, którą udało się Polsce zbudować. Szef rządu przyznał, że ostatnie dwa dni wyglądały bardzo burzliwie. „Byłem pełen determinacji – to w odniesieniu do tego, na co Polska może się zgodzić, ale miałem też pełną świadomość tego, że Polska musi potrafić budować koalicje i jestem szczerze szczęśliwy z tego powodu, że zbudowaliśmy bardzo skuteczną koalicję” – powiedział szef rządu. Dodał, że koalicja zawarta w ramach Grupy Wyszehradzkiej obejmowała także Chorwację i Łotwę, do argumentów udało się przekonać Włochy. Wiele rozmawiano też z partnerami z Irlandii. „Zaczęliśmy przekonywać głównych naszych partnerów, te najpotężniejsze kraje Unii Europejskiej jak Francję i Niemcy” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier mówił, że kandydatura Fransa Timmermansa była, jak to określił, „kandydaturą radykalnej lewicy w zakresie braku zrozumienia przemian po transformacji gospodarczej, przemian państw, które chcą się wyrwać cały czas, wyrywają się z tych okowów postkomunistycznych”. „W Polsce, ale także w Europie Środkowej, również w krajach wyszehradzkich, a nie tylko, poza Grupą Wyszehradzką, na południe od Grupy Wyszehradzkiej, wszyscy doskonale wiemy, jak mocny konflikt groził w przypadku właśnie takiego kandydata, jaki został zaproponowany, czyli właśnie radykalna, dzieląca Europę kandydatura” – mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że blokując wybór Fransa Timmermansa, polskie władze pokazały „jednocześnie też, że eskalowanie konfliktu z Polską, atakowanie Polski nie prowadzi do niczego dobrego, że po prostu jest drogą donikąd”. „Pokazaliśmy, że ogromna presja, bardzo duże naciski na Polskę to nie jest droga do wypracowania kompromisów” – mówił szef rządu. Zaznaczył, że „Polska nie jest państwem, które daje się szantażować, które daje się postawić w kącie. Polska jest państwem bardzo poważnym, które wymaga tego od swoich partnerów, żeby być na poważnie traktowanym”.

Mateusz Morawiecki powiedział też, że utrzymanie spójności Unii Europejskiej musi polegać na wyborze kandydatów kompromisu. „Przekonaliśmy naszych przyjaciół z Włoch, że utrzymanie spójności Unii Europejskiej musi polegać na wyborze kandydata, który jest kandydatem kompromisu, a nie kandydatów, którzy dzielą, którzy atakują, którzy budują swoją popularność polityczną w oparciu o bardzo radykalne i kontrowersyjne ataki, którzy są antagonizujący w całej Unii Europejskiej” – mówił. Szef rządu powiedział też, że Polska zabiegała, aby wybór kandydata na szefa Komisji Europejskiej był zgodny z prawem i procedurami. Proces wyboru kandydata, jak jednocześnie ocenił, „odbywał się w sposób nie do końca transparentny, nie do końca jasny”. „Pozatraktatowe uzgodnienia, o których niektórzy wspominali, że zapadały być może w Osace, ale one nie powinny mieć miejsca, i w bardzo jednoznaczny sposób wskazaliśmy, że proces musi być transparentny, musi być zgodny z procedurami” – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Unijni przywódcy ustalili w Brukseli, że przewodniczącą Komisji Europejskiej będzie obecna minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen. To na razie ustalenia liderów, teraz musi ją jeszcze zaakceptować Parlament Europejski. Nieoficjalnie wiadomo, że w sprawie obsady stanowisk Niemcy porozumiały się wcześniej z Francją – Niemka będzie więc szefową Komisji Europejskiej, a Francuzka Christine Lagarde prezesem Europejskiego Banku Centralnego. Nowym przewodniczącym Rady Europejskiej, następcą Donalda Tuska będzie Belg Charles Michel, a szefem unijnej dyplomacji Hiszpan Josep Borrell.

IAR/wcz./vey/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520