HomePOLSKA

Morawiecki o wygranej w sądzie UE z Komisją ws podatku handlowego

Morawiecki o wygranej w sądzie UE z Komisją ws podatku handlowego

Premier Mateusz Morawiecki jest zadowolony z wygranej Polski w unijnym Sądzie z Komisją Europejską w sprawie podatku handlowego. Jak powiedział, podatek ten był propozycją prorozwojową i sprawiedliwą, i unijny Sąd potwierdził racje Polski. Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej, bo obciąża sklepy wielkopowierzchniowe, faworyzując te mniejsze. 

Jak powiedział premier Morawiecki, Polska była przekonana, że propozycje są zgodne z unijnymi regułami i filozofią we Wspólnocie, która pozwala inaczej traktować mniejsze podmioty. “Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości zawyrokował, że jest to rozstrzygnięcie korzystne dla Polski, że mieliśmy rację, kiedy proponowaliśmy pewne progi, które w inny sposób traktują wielkich, którzy mają ogromny kapitał za sobą, a w inny sposób traktują tych, którzy starają się swoimi własnymi siłami przetrwać na rynku – drobny handel, małe sklepy, sklepy rodzinne” – wskazał Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że w związku z dzisiejszym wyrokiem w najbliższym czasie podjęte zostaną decyzje o dalszych krokach w sprawie podatku handlowego, nie zdradził jednak szczegółów. “Będziemy już teraz mieli dużo większą jasność niż do tej pory, jakie decyzje ostateczne zapadają, bo ten wyrok jest dla Polski bardzo korzystny. Świadczy o tym, że nasze propozycje były prorozwojowe, a jednocześnie promowały mały i średni polski biznes” – dodał premier.
Wyrok nie jest prawomocny. Komisja Europejska ma 2 miesiące na odwołanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/B.Płomecka&S.Białek/Bruksela/dabrCOMMENTS