HomeŚwiat

Morawiecki na unijnym szczycie w Brukseli o zmniejszeniu luki podatku VAT

Morawiecki na unijnym szczycie w Brukseli o zmniejszeniu luki podatku VAT

Premier Mateusz Morawiecki poruszył na unijnym szczycie w Brukseli kwestię zmniejszenia luki podatku VAT. Szef rządu pytał o działania nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

“My pokazaliśmy w Polsce, jak można ją znacząco ograniczyć” – podkreślił premier. Dodał, że w Unii Europejskiej luka VAT jest szacowana na 150 miliardów euro. “To jest mniej więcej wysokość rocznego budżetu Unii Europejskiej, więc powiedziałem, że tego byka trzeba koniecznie złapać za rogi” – stwierdził szef rządu. Dodał, że wszyscy z polskim stanowiskiem się zgadzają. “Czekam teraz na konkretne działania i programy” – mówił premier.

Mateusz Morawiecki powiedział też, że poruszył sprawę ograniczenia rajów podatkowych. Przypomniał, że specjalna komisja Parlamentu Europejskiego wskazała grupę państw. Jest wśród nich kilka krajów unijnych, w tym kraje Beneluksu oraz Irlandia. Jak mówił premier, wykorzystują one odpowiednie schematy prawniczo-księgowe po to, żeby przyciągać inwestycje, biznes, ale tak naprawdę dzieje się to ze szkodą dla wszystkich innych państw Unii Europejskiej. “W tej sprawie było spuszczenie głów w dół i na pewno będzie to przedmiotem dyskusji w przyszłości” – mówił premier.

Mateusz Morawiecki poruszył też sprawę swobody świadczenia usług oraz kwestię polityki klimatycznej. Szef polskiego rządu mówił o tym podczas prezentacji priorytetów dla Unii przez nową przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/B.Płomecka&S.Białek/Bruksela/mcm/jl/wk

COMMENTS