HomePILNE

Morawiecki na święcie “Wdzięczni Polskiej Wsi” czyli moc pochwał dla mieszkańców wsi

Morawiecki na święcie “Wdzięczni Polskiej Wsi” czyli moc pochwał dla mieszkańców wsi

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje o znaczącej roli rolników zarówno w przywróceniu Polsce niepodległości przed stu laty i w przyszłym rozwoju naszego kraju. Szef rządu wziął udział w pierwszym Ogólnopolskim Święcie “Wdzięczni Polskiej Wsi”. Uroczystości zorganizowano w Wąwolnicy w województwie lubelskim. 
Mateusz Morawiecki podkreślał, że święto nieprzypadkowo przypada w roku obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, ponieważ nie byłoby wolności “bez trudu polskiej wsi”, bez polskich rolników, którzy przechowali największe wartości polskiej kultury, polski język i tradycje. “Cud niepodległości, który zdarzył się 100 lat temu i który jak żagiew niesiemy w przyszłość i rozwijamy ku pożytkowi całego narodu polskiego, to wasza i naszych przodków wielka zasługa” – mówił do licznie zgromadzonych w Wąwolnicy rolników Mateusz Morawiecki.
Premier zapewnił, że wsparcie rolników ze strony rządu, spowoduje “wzrost mocy polskiej wsi”. Przypomniał, że rząd przygotował dwa programy pomocowe. Podkreślił, że na program rekompensaty strat spowodowanych tegoroczną suszą przeznaczył 1,5 miliarda złotych.”To największe w historii III Rzeczpospolitej przygotowane w budżecie kwoty na rekompensaty” – zaznaczył premier.
Jako drugi ważny dla rolników wielki program wymienił ten, dotyczący handlu detalicznego. “Chcę, żeby wyroby rolników docierały do miastowych i do wszystkich bez pośredników, jak najszerzej; bezpośrednio od rolników do polskiego społeczeństwa” – zaakcentował Mateusz Morawiecki
W uroczystościach świątecznych w Wąwolnicy uczestniczył także minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa dziękował premierowi za dowartościowanie polskiej wsi. Za to, że – jak ujął – “wieś staje się pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego, a rolnicy, mieszkańcy wsi nie są w niczym gorsi od mieszkańców miast”. W tym kontekście minister wymienił wielkie programy społeczne rządu – dedykowane rodzinom, programy związane z pomocą dla dzieci oraz z budownictwem. “One wszystkie w takim samym stopniu docierają do mieszkańców wsi jak i tych, którzy żyją gdzie indziej” – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.
Obchody rozpoczęła Msza św., której przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. W homilii hierarcha zachęcał do wdzięczności rolnikom za ich trud. Modlił się także o błogosławieństwo dla nich, ich rodzin oraz “dla wszystkich naszych dobrych zamierzeń”.
Przed Mszą św. premier złożył kwiaty przed Dębami Pamięci i Tablicami, które upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej, powstańców styczniowych oraz ofiary katastrofy smoleńskiej.

Ogólnopolskie Święto “Wdzięczni Polskiej Wsi” jest organizowane po raz pierwszy. Wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na miejsce uroczystości wybrano Wąwolnicę w województwie lubelskim. Tam, w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej znajduje się czczona od XIII wieku słynąca łaskami figura. 40 lat temu we wrześniu 1978 roku została ukoronowana koronami papieskimi.
Jak mówił wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek, leżąca nieopodal Nałęczowa Wąwolnica i Ziemia Lubelska to “zagłębie rolnictwa, sadownictwa, ogrodnictwa, a także polskiego folkloru i kultury ludowej”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/zbiorcza/jl/sk

fot. twitter/pis

COMMENTS