Morawiecki na czas wyborów do PE ogłasza… alarm

Morawiecki na czas wyborów do PE ogłasza… alarm

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP. Będzie obowiązywał do poniedziałku do godziny 16.00 Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, wprowadzenie BRAVO-CRP jest związane z koniecznością usprawnienia działań instytucji publicznych w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stanisław Żaryn przypomina, że BRAVO-CRP jest drugim stopniem w czterostopniowej skali. “Po jego wprowadzeniu odpowiednie osoby w instytucjach publicznych są zobowiązane do wdrożenia procedur zwiększających bezpieczeństwo i monitoring sieci teleinformatycznych. Administratorzy tych sieci są zobowiązani do ustanowienia osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sieci, które będą pracowały w systemie całodobowego dyżuru. Te osoby mają również obowiązek większej dbałości o monitorowanie i weryfikowanie wszelkich sygnałów o anomaliach w ruchu sieciowym” – wyjaśnia rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych .
Jak dodaje Stanisław Żaryn, o wprowadzenie alertu wnioskował do premiera szef ABW, po tym jak zgromadzono informacje o możliwych zdarzeniach o charakterze terrorystycznym, które “mogą polegać na próbie destabilizacji państwa polskiego w niedzielę”. Chodzi o możliwe zgłoszenia dotyczące fałszywych alarmów bombowych. “Służby specjalne i służby porządkowe cały czas pracują nad tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo w Polsce i Polakom w tych najbliższych dniach” – podkreśla rzecznik.
BRAVO-CRP obowiązuje od wczoraj od 22.00.
Stopnie alarmowe wprowadzano w Polsce już wcześniej, podczas międzynarodowych wydarzeń, między innymi w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, podczas szczytu NATO w Warszawie czy przy okazji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0