HomePOLSKA

Morawiecki apeluje o wspólny udział w marszu 11 listopada. Schetyna krytyczny

Morawiecki apeluje o wspólny udział w marszu 11 listopada. Schetyna krytyczny

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by w roku stulecia odzyskania niepodległości Polacy zjednoczyli się i wspólnie wzięli udział w marszu 11 listopada. Podczas uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte premier mówił, że to okazja do tego, by być razem. Do tego apelu odniósł się na briefingu w Warszawie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. 

Jak powiedział, oglądał rano w telewizji uroczystości na Westerplatte i widział osobne składanie kwiatów i wieńców. “Jeżeli ktoś osobno składa i odsuwa rząd i władzę, rządzącą większość od reszty obywateli, od opozycji, od samorządów, to trudno wierzyć w jego deklarację otwartości i wspólnoty i wspólnego świętowania” – powiedział lider PO. Poinformował, że jego partia czeka na decyzje, które nie pozwolą na to, by 11 listopada powtórzyły się – jak to ujął – nacjonalistyczne, antysemickie i rasistowskie ekscesy, do których miało dochodzić szczególnie w zeszłym roku, ale także w latach poprzednich. “Na taką deklarację premiera czekam i będziemy się odnosić do tych decyzji” -zapowiedział Grzegorz Schetyna.

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości na Westerplatte przekonywał, że ci, którzy zginęli w pierwszych dniach II wojny światowej w obronie Polski, wiedzieli, że nie ma cenniejszej rzeczy dla całego narodu niż niepodległość. “Dlatego spełnijmy ich marzenie o tym, byśmy byli zjednoczeni w najważniejszych dniach” – powiedział szef rządu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/FV/TVP Info/wcześn./dabr

COMMENTS