Monachium: Ostra krytyka światowych przywódców wobec Chin. Mike Pompeo mówi o “nikczemnym działaniu”

Monachium: Ostra krytyka światowych przywódców wobec Chin. Mike Pompeo mówi o “nikczemnym działaniu”

Napięcie dyplomatyczne w Monachium w związku z krytyką światowych przywódców wobec Chin.

Rządowi w Pekinie zarzucona łamanie praw człowieka i “nikczemne działania” poprzez spółki telekomunikacyjne. Szef chińskiego MSZ-tu Wang Yi zarzucił tymczasem Stanom Zjednoczonym “kłamstwo”.

Chiński rząd spotkała krytyka już we wczorajszym wystąpieniu otwierającym konferencję. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zarzucił Pekinowi “egoizm” i “łamanie praw człowieka” na potrzeby wzrostu gospodarczego.

W podobnym tonie wypowiadali się w Monachium również inni światowi przywódcy – do tego stopnia, że dziś rano szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger apelował do zgromadzonych o to, by “nie tylko krytykowali” Chiny.

Apelu tego nie posłuchał amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, który niewiele później zarzucił Chinom “nikczemne działania” przy wykorzystaniu spółek telekomunikacyjnych takich jak Huawei.

Zaraz po nim głos zabrał szef chińskiej dyplomacji Wang Yi. Mówił, że te zarzuty są “kłamstwem, nieopartym na faktach”. Zasugerował, że Stany Zjednoczone same są winne tego, o co oskarżają Chiny.

W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w tym roku bierze udział wyjątkowo duża delegacja z krajów azjatyckich. Obecni są między innymi ministrowie spraw zagranicznych Chin, Japonii i Indii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Monachium/em/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0