2.9 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

MON i MSWiA zapowiadają rozbudowanie armii i modernizację służb mundurowych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Beata Szydło zapewniła, że bezpieczeństwo jest i będzie priorytetem rządu. Przegląd resortów rozpoczęła od spotkań z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem.

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że che aby polska armia liczyła docelowo 150 tys. żołnierzy. Z kolei minister Mariusz Błaszczak zapowiedział modernizację służb mundurowych.
– Bezpieczeństwo dla rządu Prawa i Sprawiedliwości to najbardziej realizowany i doceniany priorytet – zapewniała szefowa rządu po spotkaniu z ministrami. – Bezpieczeństwo które dotyczy polskich rodzin, aby dzieci mogły pójść na plac zabaw, aby starsze osoby czuły się bezpiecznie – wyjaśniła.

Dodała, że ma na myśli również bezpieczeństwo rozumiane w szerszym zakresie, takim jak bezpieczeństwo państwa. – Dziś jednak skupialiśmy się na zadaniach, które będą stały przed nami w 2017 roku – podkreśliła i dodała, że w 2016 roku jej rząd zrealizował wiele planów, m. in. organizację szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Dziś możemy mówić, ze Polska jest bezpieczniejszym państwem, mamy nowe perspektywy w NATO i stajemy się ważnym państwem na mapie Europy. Szczyt NATO jest doceniany na całym świecie, podobnie jak ŚDM – mówiła.

Premier Szydło zaznaczyła, że oczekuje od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji realizacji celów, które wzmocnią poczucie bezpieczeństwa Polaków, bo to jest jest jeden z najważniejszych priorytetów PiS. Dodała, ze drugim jest polska gospodarka.

Zapytana przez dziennikarzy co myśli o wprowadzeniu do Polski medycznej marihuany powiedziała, że wpierw należy dostosować do takiego rozwiązania nasze prawo. – Wierzę w to, że prace które toczą się w Sejmie przyniosą pozytywne efekty – dodała. Szefowa rządu mówiła także, że wniosek klubu Kuki’15 o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła jest „nieracjonalny”.

Minister Obronny Antoni Macierewicz podkreślił, że jego resort w 2017 r. skoncentruje się na wzmocnieniu polskiej armii. – W roku 2016 r. po raz pierwszy od ponad 8 lat wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację armii polskiej zostały wydatkowane. Zostały nabyte wszystkie systemy i uzbrojenie, które były przewidziane do zakupienia – mówił.

Doprecyzował, że w tym roku Ministerstwo Obrony skupi się na kontrakcie dotyczącym obrony przeciwrakietowej (program Wisła), ale także na obronie cybernetycznej oraz obronie polskiego morza, poprzez negocjacje dotyczące zakupu łodzi podwodnych. – Głównymi zadaniami które stoją przed nami to dyslokacja i obecność wojsk NATO na terenie Polski. Obecność wojsk sojuszniczych będzie koordynowana przez zespół międzyresortowy którym kierował będzie minister obrony – mówił Macierewicz.

Szef resortu podkreślił, że zamierza rozbudować obronę terytorialną kraju i doprowadzić do wzrostu liczebności polskiej armii do 125-135 tys. żołnierzy – docelowo ta liczba ma przekroczyć 150 tys. mundurowych. – Najbliższy rok wymagać będzie refom w strukturze ustawowej jeśli chodzi o zakres kierowania polską armią. Przywrócimy jedność dowodzenia polską armią skupią wokół szefa sztabu generalnego – zapowiedział.

Z kolei minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak mówił, że głównym zadaniem MSWiA będzie wdrożenie ustawy o modernizacji służb mundurowych. – Chcemy przywrócić posterunki policji. Chcemy przeznaczyć także pieniądze na nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy. Chcemy odciążyć administracyjnie dzielnicowych, aby byli oni do dyspozycji mieszkańców – wyliczał minister.

Błaszczak przedstawił działanie aplikacji Moja Komenda, którą można pobrać na smartfona. – To jest wyszukiwarka która w łatwy sposób umożliwi nam w kontakt z dzielnicowym w rejonie w którym mieszkamy. To wzmocnienie poczucie bezpieczeństwa – mówił.

Przypomniał także, że jego resort stworzył mapę zagrożeń bezpieczeństwa, gdzie za pomocą strony internetowej można zgłaszać miejsca potencjalnie zagrożone. – Ta funkcja już działa i sprawdza się. Wyeliminowano nielegalne wyścigi samochodowe, czy zatrzymano dilerów narkotyków. Przyjęliśmy zasadę zero tolerancji dla łamania prawa – mówił Błaszczak.

Leszek Rudziński AIP/fot. P. Tracz/KPRM

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520