HomeŚwiat

Moderna wystąpiła o zatwierdzenie szczepionki

Moderna wystąpiła o zatwierdzenie szczepionki

Koncern farmaceutyczny Moderna wystąpił do rządu Stanów Zjednoczonych o zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany to szczepienia będą mogły się rozpocząć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Wniosek o zgodę na dystrybucję szczepionki na Covid-19 firma Moderna złożyła w Federalnej Agencji Żywności i Leków. Koncern chce aby szczepionkę zaaprobowano w specjalnym przyspieszonym trybie. Dzięki temu pierwsze szczepienia mogłyby zostać przeprowadzone 21 grudnia. Wniosek Moderny oparty jest na testach przeprowadzonych na 30 tysiącach osób. Wynika z nich, że szczepionka jest skuteczna w niemal 95 procentach w zapobieganiu Covid-19. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Moderna wyprodukuje do końca tego roku 20 milionów dawek a w przyszłym roku 500 milionów.
Moderna jest drugą firmą farmaceutyczną, która wystąpiła do rządu Stanów Zjednoczonych o zgodę na dystrybucję szczepionki. Wczesniej podobny wniosek złożył koncern Pfizer, który zapowiedział wyprodukowanie do końca tego roku 50 milionów dawek na rynek amerykański.
Biały Dom wydał oświadczenie, w którym podkreślono, że tak szybkie wynalezienie szczepionek było możliwe dzięki zdecydowanym działaniom prezydenta Donalda Trumpa.

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton / w mt

COMMENTS