6.7 C

Mocne otwarcie Chorwatów. Francja lepsza od Norwegii. Dobre mecze Strleka, Cindricia i Kulesza na Euro

Francja pokonała Norwegię w najciekawszym meczu pierwszego dnia rozgrywanych w Chorwacji mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych.

To był rewanż za finał ostatnich mistrzostw świata, który wygrali Francuzi. Bardzo długo dwiema, trzema bramkami prowadzili Norwegowie. „Trójkolorowi” wyszli na prowadzenie dopiero w ostatnich minutach i wybronili się w ostatniej akcji. Dwie bramki dla francuskiej drużyny zdobył przyszły obrotowy PGE VIVE Kielce, Nicolas Tournat. Pierwszy mecz grupy B, Białoruś – Austria, był równie zacięty, jedną bramką wygrali Białorusini, którzy byli rywalami Polski w grupie eliminacyjnej. Najlepszym strzelcem drużyny trenera Jurija Szewcowa był lewy rozgrywający Władysław Kulesz, którym jest zainteresowane PGE VIVE. Zdobył 7 bramek. Dwa trafienia dołożył Artsiom Karaliok, który ma już podpisany kontrakt z kieleckim klubem. W grupie A gospodarze, Chorwaci, łatwo (32:22) rozprawili się z Serbami. Bardzo dobry mecz rozegrał Manuel Strlek z PGE VIVE, który był jednym z dwóch najlepszych strzelców „Hrvatskiej”. Dobry mecz rozegrał również Luka Cindrić (za pół roku w Kielcach). Lewy rozgrywający mistrzów Polski, Marko Mamić, pokazał się na boisku tylko na kilka minut. Bezbarwny był występ w drużynie Serbii prawoskrzydłowego PGE VIVE Darko Djukicia (niczym nie zapisał się w protokole przez 31 minut gry), słabo wypadł w serbskiej bramce Władymir Cupara, który przychodzi do Kielc (tylko 13 procent skuteczności). W drugim meczu grupy B Islandia dość niespodziewanie wygrała ze Szwecją 26:24.

Wyniki Grupa A Szwecja – Islandia 24:26 (8:15) Chorwacja – Serbia 32:22 (14:9) Manuel Strlek 6/8, Luka Cindrić 4/4, 2 asyaty, 2 straty, Ivan Cupić 2/2 (2/2), 1 przechwyt, Żeljko Musa 1/2, 1 kara, Marko Mamić 0/0 – Władymir Cupara 4 obrony/32 rzuty (13 %), Darko Djukić 0/0. Grupa B Białoruś – Austria 27:26 (14:12) Władysław Kulesz 7/11, 4 asysty, 1 strata, 1 kara, Artsiom Karaliok 2/4, 1 asysta, 1 wypracowany karny, 2 przechwyty, 2 bloki. Francja – Norwegia 32:31 (15:17) Nicolas Tournat 2/2, 1 asysta, 1 wypracowany karny.