HomeTechnologie

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 gigawatów

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 gigawatów

Minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Szef resortu otworzył trzydniowy szczyt klimatyczny TOGETAIR w Warszawie. Wydarzenie jest transmitowane na stronie internetowej.
Minister klimatu podkreślił, że już jedna czwarta mocy zainstalowanej w Polsce pochodzi z odnawialnych źródeł energii. “Okazuje się, że na w sumie ponad 40 tysięcy megawatów zainstalowanej mocy, bo taki jest polski system energetyczny, osiągnęliśmy 10-tysięczny megawat zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii. A zatem 1 na 4 megawat zainstalowanej mocy w Polsce to źródła odnawialne, takie jak biomasa, woda, wiatr czy – bardzo szybko ostatnio rosnąca – fotowoltaika” – zaznaczył Michał Kurtyka.
Szef resortu przypomniał, że ministerstwo przygotowało szereg programów z dotacjami lub pożyczkami wspierającymi zielone inwestycje. Jak mówił, samorządom, rodzinom i przedsiębiorcom zaproponowano plan zielonych inwestycji.
“Mobilizuje prawie 8 miliardów złotych, które przez 26 programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą do wydania w tym jeszcze roku, po to, żeby zmieniać nasze powietrze na lepsze, czystsze, po to, żebyśmy mieli lepszą wodę, ale również po to, aby towarzyszyć temu ożywieniu gospodarczemu” – zaznaczył.
Minister poinformował też, że w zeszłym roku polskie rodziny skorzystały z ulgi termomodernizacyjnej na kwotę 3 miliardów złotych. Chodzi o wsparcie z programu “Czyste Powietrze”, przeznaczone na termomodernizację domów połączone z wymianą pieców na bardziej ekologiczne.
W szczycie TOGETAIR biorą udział przedstawiciele rządu, samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Dzisiejsze debaty dotyczą drogi do zeroemisyjnej Europy, miksu energetycznego Polski, gospodarowania odpadami i plastiku.
Organizatorami Szczytu Klimatycznego TOGETAIR są Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Jasik/i jf/w mt

COMMENTS