HomeŚwiat

“Mniej pestycydów, więcej ekologicznej żywności”. Janusz Wojciechowski przedstawił w Parlamencie Europejskim założenia nowej unijnej strategii rolniczej

“Mniej pestycydów, więcej ekologicznej żywności”. Janusz Wojciechowski przedstawił w Parlamencie Europejskim założenia nowej unijnej strategii rolniczej

Mniej pestycydów, więcej ekologicznej żywności – Janusz Wojciechowski przedstawił w Parlamencie Europejskim założenia nowej unijnej strategii rolniczej: “od pola do stołu”.

Polski przedstawiciel w Komisji Europejski zapowiedział w Strasburgu, że Unia będzie chciała promować zrównoważone rolnictwo, które dba o dobrostan zwierząt, jakość gleby, wody i powietrza. Mniej wykorzystywanych ma być chemicznych pestycydów, nawozów i antybiotyków. “Europejscy rolnicy mają więc przed sobą wielkie wyzwanie – produkowania żywności w sposób zrównoważony, z korzyścią dla środowiska, dla klimatu, z korzyścią dla zdrowia ludzi” – mówił Janusz Wojciechowski.

Komisarz do spraw rolnictwa zaznaczył jednak, że ekologiczna przemiana europejskiego rolnictwa będzie kosztowna. Jego zdaniem, Unia powinna przekazać więcej pieniędzy na dofinansowania dla rolników, mimo odejścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty i utraty części wpłat do budżetu. Według polskiego komisarza, wszyscy powinni się zaangażować w pomoc rolnikom. “Należy im się szacunek” – mówił Janusz Wojciechowski. Jak dodał, powinniśmy rolnikom dziękować każdego dnia, że chcą jeszcze pracować w swoich gospodarstwach. “Tych, którzy chcą to robić, jest coraz mniej” – zwrócił uwagę. Zdaniem polskiego komisarza, bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne, jak bezpieczeństwo obronne. By zachować to bezpieczeństwo musimy, zdaniem Janusza Wojciechowskiego, “dbać o swoich rolników i tworzyć dla nich godne warunki życia”.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad szczegółowymi założeniami strategii “od pola do stołu”. Więcej informacji w tej sprawie komisarze mają przedstawić w marcu.
Na terenie Unii Europejskiej pracuje około 10 milionów rolników. Dostarczają żywność 450 milionom mieszkańców wspólnoty europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Strasburg/dw

COMMENTS