8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Młodzieżowe Słowo Roku 2020… niewybrane, ale znamy słowa, na które oddano najwięcej głosów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku nie został rozstrzygnięty. Kapituła plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku zdecydowała się nie nagradzać żadnego słowa, bowiem najwięcej głosów oddano na wyrazy wulgarne lub obrażające niektóre osoby. Zdradzamy, o jakie słowa chodzi.

 

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo PWN, który przy okazji jest świetną okazją do wyłapywania nowych słów pojawiających się w polszczyźnie. Słowa zgłaszają do plebiscytu sami internauci. Ich głosy decydują też, które słowo wygrywa.

W tym roku plebiscyt jednak nie został rozstrzygnięty.

Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć

– czytamy w oświadczeniu kapituły plebiscytu.

Chociaż jury tylko bardzo ogólnie opisało, jakie słowa znalazły się na pierwszych pięciu miejscach, nam bez trudu udało się je rozszyfrować. Zamieszczamy je w poniżej, ale uprzedzamy, że część z nich jest wulgarna.

 

5 Miejsce

***** ***

Definicja: Autoocenzurowana wersja wulgarnego okrzyku „Jebać PiS” znanego z demonstracji antyrządowych.

Internauci zgłaszali także wersję dosłowną, ale chyba właśnie wersja z „ośmioma gwiazdkami” wydaje się językowo najbardziej nowatorska.

4 Miejsce

wypierdalać

Definicja: słowo zgłoszone do plebiscytu w znaczeniu „wykrzyknik nakazujący komuś natychmiastowe oddalenie się skądś” znane z antyrządowych demonstracji.

3 Miejsce

spewuenić

Definicja: Nie uznać demokratycznych wyników konkursu ponieważ nie zgadzają się one z ideologią autora konkursu.

Słowo zaczęto zgłaszać po tym, jak kapituła plebiscytu zdecydowała się wykluczyć słowo, które w głosowaniu ostatecznie znalazło się na drugim miejscu.

2 Miejsce

julka/Julka

Definicja: Określenie młodej kobiety zafascynowanej amerykańską kulturą i ruchami lewicowymi. Zazwyczaj używane w kontekście naiwnych acz wyrazistych wpisów na Twitterze […].

Słowo zostało wykluczone z plebiscytu, co wytłumaczono sytuacją polityczno-społeczną związaną z demonstracjami Strajku Kobiet.

– W sytuacji, w której wyśmiewane „julki” są bite na ulicach, kapituła plebiscytu na mocy regulaminu zdecydowała, że nie wygra słowo wyśmiewające czyjeś poglądy. Nie będziemy przemilczać tych zgłoszeń, ale w statystyce wyników nie uwzględnimy słów zaostrzających konflikt społeczny – wyjaśniła w wydanym komunikacie kapituła plebiscytu.

1 Miejsce

sasinić

Definicja: Wydawać pieniądze bez sensu.

Słowo zostało wykluczone przez kapitułę plebiscytu z powodu nawiązania do nazwiska konkretnego polityka.

Mimo braku wyłonienia zwycięzcy, kapituła zdecydowała się wyróżnić jedno słowo.

Tozależyzm

Definicja: „idea mówiąca o tym, że nic nie jest takie, jakie się wydaje”.

Wyróżnienie kapituła tłumaczy następująco:

„Słowo to jest związane z kanałem youtube „Wojna idei” Szymona Pękały i przez niego zostało rozpropagowane, ale nie powstało wcale w tym roku. W sieci można je znaleźć w innych kontekstach co najmniej od roku 2014 – wyjaśniają jurorzy plebiscytu. – Rzeczownik utworzono od konstrukcji składniowej z dodatkiem przyrostka abstrakcyjnego –yzm, tak jak niegdyś tumiwisizm. Tozależyzm, w odróżnieniu od tumiwisizmu, jest jednak przynajmniej w pewnym stopniu pożyteczny, chroni nas przed kategorycznością osądu.”

Wśród nominowanych słów były określenia znane w polszczyźnie od lat, ale też pojawiły się zupełnie nowe słowa powstałe na skutek bieżących wydarzeń, np. związane z epidemią koronawirusa. Zobacz kilka nominowanych słów:

zaciesz Definicja: ekscytacja, nagłe ucieszenie się z czegoś, nie uzasadnione lub z błahego powodu, znalezienie się w kręgu niespodziewanej wesołości.

zamułka/zamuła Definicja: stan zmęczenia, bezsilności, zmuszający do odpoczynku

zarzutka Definicja: kalka z angielskiego „bait”, oznacza prowokacyjny wpis na forum publicznym.

zwyklak Definicja: osoba, bądź rzecz niewyróżniająca się szczególnymi, oryginalnymi cechami; ktoś przeciętny.

rak Definicja: ktoś lub coś wywołujące zażenowanie.

rzepiara Definicja : Dziewczyna, najczęściej influencerka, robiąca zdjęcie w polu rzepaku.

samozaorać Definicja: Swoimi słowami udowodnić przeciwnikowi w dyskusji, że nie ma się racji; niezamierzenie obrazić samego siebie.

skil Definicja: mieć skila – umieć coś zrobić

prawilny Definicja: sensowny, uczciwy, godny zaufania, oryginalny

propsować Definicja: doceniać, chwalić, szanować, uznawać, respektować

przychlast Definicja: Inwektywa stosowana przez młodych ludzi na scharakteryzowanie osoby mającej słaby refleks, nieogarniętej, przymulonej.

przydaś Definicja: coś, co nie jest potrzebne, ale może się przydać

pykło Definicja: Udało się, trochę fartownie, np. o zdanym egzaminie, zaliczonej klasówce.

koronaparty Definicja 1: Impreza w czasie pandemii, w domyśle: wydarzenie podczas, którego łatwo się zarazić koronawirusem.

koteł Definicja: Koteł to stosunkowo nowe słowo opisujące kota. Analogicznie używa się słowa „pieseł” dla psa.

kruci Definicja 1: przekleństwo o małej wadze jak „kurczę pieczone” czy „kurka rurka”.

kuc Definicja: Osoba interesująca się przedmiotami ścisłymi, która w ogóle nie dba o swój wizerunek i kontakty społeczne.

kulson Definicja: Żartobliwa nazwa policjanta lub zastępnik najpopularniejszego przekleństwa.

keczup po frytkach Definicja: coś, co już się nie przyda, bo pojawia się za późno (synonim musztardy po obiedzie).

kmwtw Definicja: Kto ma wiedzieć, ten wie – tylko niektóre osoby mogą wiedzieć, o co chodzi, więc dopisuje/wypowiada się to po zakończeniu zdania.

kociołek Panoramiksa Definicja: Kociołek Panoramixa – metoda przygotowywania alkoholu, polega na mieszaniu różnych alkoholi przy wykorzystaniu garnka, następnie na rozlewaniu ich do kubeczków i sączeniu. Sposób, o zgrozo, coraz częściej wykorzystywany przez studentów. Początkowo wywołuje ekscytację, później nudności, a na drugi dzień Katzenjammer. Powyższa metoda uznawana jest w środowisku studentów za rodzaj odwagi i męstwa! Nieustraszeni studenci nie obawiają się konsekwencji! Dzięki czemu mogą zdobyć sławę i poklask wśród swoich rówieśników. Co gorsza, metoda rozpowszechnia się wśród młodych dziewcząt.

kołczan prawilności Definicja: mała torba męska noszona na pasie, charakterystyczna szczególnie wśród Polaków oraz innych wschodnich narodów.

koranaferie Definicja 1: Okres przerwy w nauce i nauczania zdalnego związanych z epidemią koronawirusa.

 

Red. ZEN PolskaPress AIP

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520