Młodzi twórcy wyróżnieni na Festiwalu “Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

Młodzi twórcy wyróżnieni na Festiwalu “Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

Młodzi twórcy wyróżnieni na Festiwalu “Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Od kilku lat wydarzeniu towarzyszy projekt Młodzi dla Historii, którego celem jest nagrodzenie najlepszych filmów, przedstawień teatralnych, stylizacji modowych oraz inicjatyw społecznych przygotowanych przez uczniów z całej Polski.
W kategorii teatr zwyciężyła Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej numer 26 w Gdyni, która przygotowała spektakl “Rycerze lasu” opowiadający o historii dwóch braci, z których jeden zostaje leśnym partyzantem, a drugi pomaga mu się ukrywać.
Najlepszą stylizację modową przygotowali pochodzący z Olkusza Wiktoria Kłapcińska i Oskar Broda. Uczeń podkreślił, że kluczem do sukcesu było wpisanie ubioru w dzieje aktorki kina przedwojennego, która nagle musi zmierzyć się z tragiczną historią – II wojną światową i okresem stalinizmu lat powojennych. Zwycięzcy zaznaczali, że także wydarzenia historyczne determinowały styl ubioru.
Pierwszą nagrodę w kategorii film zdobyła Anna Bajun, licealistka Lublina. Siedmiominutowy obraz “Miłość nas wyzwoli” upamiętnia Wiesławę i Jerzego Śmiechowskich, pokazuje też siłę miłości w brutalnych realiach PRL. “Nie chciałam, żeby wszystko było dokładnie wyjaśnione, żeby w każdym, kto ogląda został pewien niedosyt. Chciałam pokazać wielką siłę tych ludzi, że mimo katowania, mimo nieludzkich warunków w więzieniu, potrafili znaleźć miłość, być szczęśliwi i wciąż marzyć, dążyć do wolności” – powiedziała laureatka.
W projekcie Młodzi dla Historii nagrodzono też inicjatywę społeczną. W tej kategorii zwyciężył Mikołaj Wiśniewski, współautor aplikacji Miejscowy Patriota, zbierającej informacje na temat lokalnej historii i miejsc pamięci.
X Festiwal Filmowy “Niepokorni Niezłomni Wyklęci” zakończy się jutro. Polskie Radio sprawuje patronat medialny nad imprezą.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/Gdynia/Rita/dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0