14.5 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Mleko matki ratuje życie dzieci, tymczasem najgorzej jest w krajach najbogatszych…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Liczba dzieci, które nie są karmione piersią jest nadal wysoka, szczególnie w krajach najbogatszych, podaje UNICEF. Na całym świecie każdego roku około 7,6 mln dzieci nie jest karmionych piersią: 1 na 5 dzieci w krajach bogatych i 1 na 25 dzieci w krajach ubogich oraz średniozamożnych.

 

Badania wskazują, że mleko matki ratuje życie dzieci, chroni je przed chorobami śmiertelnymi, ułatwia osiąganie lepszych wyników w nauce i wyższego ilorazu inteligencji. Mimo tego, 21 proc. dzieci w krajach o wysokich dochodach nie jest karmionych piersią. W krajach średniozamożnych i o niskich dochodach ten wskaźnik wynosi 4 proc. – Karmienie piersią to najlepszy prezent, jaki każda matka może dać swojemu dziecku, a także sobie samej – mówi Shahida Azfar, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

 

Odsetek niemowląt, które choć raz były karmione piersią jest o wiele wyższy w krajach ubogich i średniozamożnych, takich jak Bhutan (99 proc.), Madagaskar (99 proc.) i Peru (99 proc.) niż w krajach takich jak Irlandia (55 proc.), Stany Zjednoczone (74 proc.) czy Hiszpania (77 proc.). Łącznie 2,6 miliona dzieci w krajach bogatych nigdy nie było karmionych piersią. Ponad 1/3 z nich urodziła się w Stanach Zjednoczonych.

 

Jak pokazują dane, w krajach ubogich i średniozamożnych czas karmienia piersią jest zależny od wysokości dochodów rodziny. Dzieci z najuboższych rodzin w wieku dwóch lat są 1,5 raza częściej karmione piersią niż dzieci z rodzin najbogatszych. Największe rozbieżności występują w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, Ameryki Południowej i na Karaibach, gdzie dzieci z najuboższych rodzin są niemal dwa razy częściej karmione piersią niż dzieci z rodzin bogatych.

 

Zamożne matki żyjące w krajach ubogich mniej chętnie karmią piersią – podkreśla UNICEF. Odwrotnie, co paradoksalne, jest w krajach bogatych. Tam to właśnie kobiety o niskim dochodzie najrzadziej karmią piersią, mówi Shahida Azar. Te dane wyraźnie pokazują, że niezależnie od poziomu rozwoju, państwa nie dostarczają matkom odpowiednich informacji i nie zapewniają wsparcia w karmieniu piersią.

 

Czynniki prowadzące do wyższych wskaźników karmienia piersią są różne. Kraje takie jak Indie i Wietnam wdrożyły politykę ochrony i promowania karmienia piersią. Z kolei Turkmenistan ma bardzo wysoki odsetek kobiet, które rodzą dzieci w szpitalach, które otrzymały tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Niemal wszystkie matki w Nowej Zelandii i na Sri Lance rodzą dzieci w takich właśnie ośrodkach medycznych. Co więcej, kontekst kulturowy i polityczny, w tym wsparcie ojców, rodzin, pracodawców i społeczności, odgrywa decydującą rolę.

 

UNICEF apeluje do rządów państw, sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego, aby: zwiększyć finansowanie i świadomość w celu podniesienia wskaźników karmienia piersią od narodzin aż do drugiego roku życia; wdrożyć normy prawne regulujące wprowadzenie do obrotu mieszanek dla niemowląt i innych substytutów mleka kobiecego oraz butelek i smoczków; wprowadzić płatny urlop rodzinny i zasady karmienia piersią w miejscu pracy, w tym płatne przerwy na karmienie piersią; wdrożyć „10 kroków do udanego karmienia piersią” oraz zapewnić mleko kobiece dla chorych niemowląt; upewnić się, że matki otrzymują poradnictwo w zakresie karmienia piersią w ośrodkach medycznych i w pierwszym tygodniu po porodzie; poprawić relacje pomiędzy przedstawicielami lokalnych społeczności a ośrodkami medycznymi, aby matki miały stałe wsparcie w karmieniu piersią; usprawnić system monitorowania w celu śledzenia zmian w polityce, programach i praktykach związanych z karmieniem piersią.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520