HomePOLSKA

Mleko kobiece lekarstwem dla wcześniaków

Mleko kobiece lekarstwem dla wcześniaków

Co roku w Polsce ponad 6 procent dzieci rodzi się przedwcześnie między 22. a 37 tygodniem ciąży. W przededniu obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, eksperci podkreślają, że najlepszym lekarstwem dla dziecka urodzonego przed czasem jest mleko mamy.

 

Jeżeli mama wcześniaka nie może karmić piersią, jej dziecko może otrzymać mleko kobiece, które wcześniej oddały do specjalnego banku inne mamy – mówi Aleksandra Wesołowska – prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Dzieci te są zazwyczaj karmione krótko, czasem wystarczy kilka dni, aby biologiczna mama mogła uporać się z problemami laktacyjnymi.

Doktor Maria Wilińska – Kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Klinicznego im. Orłowskiego w Warszawie powiedziała, że dzięki współpracy z Bankiem Mleka Kobiecego każdy wcześniak w klinice jest karmiony naturalnie, co przynosi ogromne korzyści dla jego zdrowia. Dziecko takie jest zdrowsze, lepiej chronione przed zakażeniami, nabywa odporności, lepiej rozwija się intelektualnie, emocjonalnie i psycho-motorycznie.

W Polsce działa 6 Banków Mleka Kobiecego w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu i Rudzie Śląskiej. Wkrótce powstaną nowe Banki Mleka Kobiecego w Gdyni i Rzeszowie. Tylko w Warszawie dzięki takim placówkom ponad 100 wcześniaków rocznie jest karmionych naturalnie.

IAR Joanna Stankiewicz/sk

fot.pixabay.com

COMMENTS