HomeŚwiat

Mjanma: Papież Franciszek wygłosił homilię

Mjanma: Papież Franciszek wygłosił homilię

Na wypełnionym po brzegi dawnym hipodromie w Yangonie papież Franciszek wygłosił homilię do kilkuset tysięcy wiernych. Msza sprawowana przez papieża jest najważniejszym punktem religijnego programu podróży apostolskiej Ojca Świętego do Azji.

“Zanim przyjechałem do tego kraju, długo czekałem na tę chwilę. Wielu z was przybyło z daleka i z odległych terenów górskich, niektórzy nawet pieszo. Przybyłem jako pielgrzym, aby słuchać i uczyć się od was oraz aby przekazać wam słowa nadziei i pocieszenia” – tymi słowami papież Franciszek rozpoczął swoją dzisiejszą homilę w Yangonie. Nawiązał tym samym do pochodzenia większości katolików z Mjanmy. Należą oni do społeczności plemiennych zamieszkujących głównie północne regiony kraju.

W swojej homilii papież Franciszek nawiązał także do działalności ewangelizacyjnej wśród ludności plemiennej. Zaznaczył, że jest ona prowadzona “nigdy nie narzucając czy zmuszając, ale zawsze zapraszając i gościnnie przyjmując”. Papież podkreślił, że katolicy z Mjanmy mimo ubóstwa potrafią dzielić się z innymi tym co posiadają, okazując im dobroć i solidarność, nie zważając przy tym na odmienność religijną czy etniczną.

W pieśniach śpiewanych podczas mszy słychać było wyraźnie wpływy plemiennych tradycji muzycznych, zmieszanych z dawną muzyką kościelną kręgu europejskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Krzysztof Renik/Ynagon/dabrCOMMENTS