HomeKultura

Mińsk: Polskie stoisko na Targach Książki

Mińsk: Polskie stoisko na Targach Książki

Ponad polskich 600 tytułów prezentowanych jest na otwartych w Mińsku Międzynarodowych Targach Książki. To największa polska ekspozycja w 25-letniej historii tej imprezy.

Tomasz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku zwraca uwagę, że na polskim stoisku prezentowane są różnorodne książki: historyczne, polityczne, dziecięce i przewodniki turystyczne. Odbędzie się również specjalna prezentacja 4 wydań przetłumaczonych na język białoruski. ”To są różnorodne propozycje począwszy od klasyki, którą jest “Lalka” przetłumaczona po raz pierwszy na język białoruski poprzez książkę nawiązującą do stulecia odzyskania niepodległości, czyli “Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”. To wybrane biografie kobiet, które w dwudziestoleciu międzywojennym zasłużyły się Polsce, ale też na przykład były związane z Białorusią” – powiedział Tomasz Adamski.

Michał Chabros, chargé d’affaires w Mińsku podkreśla, że ważne jest, aby na Białoruś docierały polskie książki, bo jest tam duże zapotrzebowanie na naszą literaturę . ”Dzięki bliskości historycznej i językowej ma ona szansę trafić na swojego czytelnika i do niego dotrzeć” – podkreśla dyplomata.

W niedzielę zostanie zaprezentowana przetłumaczona na język białoruski “Kuchnia Polska”. Książka ma promować nasz kraj i jego kuchnię.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/mcm/kano

COMMENTS