HomePOLSKA

Ministerstwo zdrowia chce skuteczniej walczyć z dopalaczami. Czy zmiana przepisów pomoże?

Ministerstwo zdrowia chce skuteczniej walczyć z dopalaczami. Czy zmiana przepisów pomoże?

Ministerstwo zdrowia chce skuteczniej walczyć z dopalaczami i przygotowuje zmianę przepisów. W Trzebiatowie w województwie zachodniopomorskim kilka dni temu kilkanaście osób po zażyciu substancji psychoaktywnych trafiło do szpitali, niektórzy w stanie ciężkim.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że trzeba traktować dopalacze, jak groźne narkotyki. Jak widać po ostatnich wydarzeniach często dzieci nie zdają sobie sprawy, z konsekwencji zażywania tych substancji. Wiemy, że narkotyki zabijają, wiemy, ze dopalacze też mogą zabijać.
Minister Szumowski ma nadzieje, że jeszcze przed wakacjami uda się przedstawić projekt zmian przepisów umożliwiających skuteczniejszą walkę z dopalaczami. Chodzi przede wszystkim o zmiany w wykazie zakazanych substancji psychoaktywnych. Zdaniem ministra obecnie producenci groźnych substancji bardzo łatwo wymykają się poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę. W opinii szefa resortu po wprowadzeniu nowych rozwiązań prawnych kontrola powinna być łatwiejsza i bardziej szczelna.
Pod koniec maja ministerstwo zdrowia rozszerzyło o 17 wykaz substancji psychoaktywnych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce bez odpowiedniego zezwolenia. Obecnie lista zawiera 38 różnych środków.

IAR Joanna Stankiewicz/mitro/COMMENTS