17.8 C
Chicago
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości: Uchwała SN nieważna z mocy prawa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministerstwo Sprawiedliwości stoi na stanowisku, że uchwała Sądu Najwyższego w sprawie podważenia statusu sędziów powołanych z udziałem obecnego składu Krajowej Rady Sądownictwa jest z mocy prawa nieważna i została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Resort wydał oświadczenie, w którym wskazuje, że uchwała Sądu Najwyższego narusza trzy artykuły Konstytucji.

Sąd Najwyższy po kilkugodzinnym posiedzeniu trzech izb: karnej, cywilnej i pracy, ogłosił, że podjął uchwałę. Zgodnie z nią, jeśli w składzie sądu znajdzie się osoba wyłoniona na sędziego przez obecną KRS, występuje nienależyta obsada sądu. Poinformowano, że uchwała ta nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem podjęcia uchwały, a wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje, że postępowanie Sądu Najwyższego w sprawie statusu sędziów powołanych przez obecną KRS uległo zawieszeniu z mocy prawa wczoraj – z chwilą wszczęcia przed Trybunałem Konstytucyjnym sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i Prezydentem RP. „Do czasu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny nie wolno podejmować działań w tej sprawie. Uchwała SN jest więc z mocy prawa nieważna” – czytamy w oświadczeniu. Resort powołuje się na Ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. „Strona sporu nie może sama oceniać, czy do sporu doszło. Konstytucja przyznała to uprawnienie jedynie Trybunałowi Konstytucyjnemu” – wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

W oświadczeniu czytamy, iż istota sporu polega na tym, że żaden Sąd nie może badać, a tym bardziej kwestionować nominacji sędziowskich, ani ustaw regulujących statusu sędziów i sposobu wyboru kandydatów. „Sąd Najwyższy nie może zatem wkraczać w kompetencje Krajowej Rady Sądownictwa, Prezydenta RP ani Sejmu, a idąc dalej, nawet Trybunału Konstytucyjnego, który sprawą KRS się już zajmował i uznał aktualne brzmienie ustawy za zgodne z konstytucją” – pisze Ministerstwo Sprawiedliwości. Dodaje, że postępowanie przed SN należało zawiesić także dlatego, że przed TK rozpoznawana jest sprawa dotycząca przepisu kodeksu postępowania cywilnego, którego dotyczy ta uchwała. „Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem nie wywołuje skutków prawnych. SN nie jest uprawniony do badania i oceny, czy udział w składzie sędziego sądu powszechnego, wojskowego lub Sądu Najwyższego, powołanego na stanowisko sędziego przez prezydenta RP na wniosek KRS po 2018 r., powoduje nieważność postępowania. Żaden organ, także sądowy, nie może bowiem kwestionować powołania i inwestytury sędziego” – głosi oświadczenie MS.

Ponadto – dodaje resort – po wejściu w życie ustawy z 20 grudnia 2019 roku ustawy gwarantującej konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawniającej pracę sądów, uchwała SN tym bardziej stanie się bezprzedmiotowa. „Nowa ustawa usuwa bowiem pojawiające od niedawna wątpliwości dotyczące możliwości kwestionowania statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP. Stwierdza niedopuszczalność takich czynności, zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w oświadczeniu.

IAR/jj/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520